Son Dakika! TBMM'de koronavirüs artışına önlem | Video

Video: Son Dakika! TBMM'de koronavirüs artışına önlem | Video

Koronavirüs salgınının artış gösterdiği noktalardan biri de Türkiye Büyük Millet Meclisi. Her 6 milletvekilinden birinin testi pozitif. Artış nedeniyle sağlık komisyonu da Meclis'te yeni önlemler alma hazırlığında. Önlemler arasında düzenli test yaptırmaktan, çay ocaklarının ve lokantaların kapatılmasına kadar pek çok başlık yer alıyor.

HER 6 MİLLETVEKİLİNDEN BİRİNİN TESTİ POZİTİF

Plan bütçe görüşmeleri, komisyon çalışmalar, partilerin grup toplantıları ve devam eden genel kurul... Meclis'te gündem yoğun. Koronavirüs vakasıysa her geçen gün artış gösteriyor. Meclis'te her 6 vekilden biri koronavirüse yakalanınca sağlık komisyonu tarafından tedbirlerin artırılması da gündeme geldi.

MİLLETVEKİLLERİ DE ÇALIŞANLAR DA TESTE TABİİ OLACAK

Önlemler kapsamında milletvekillerini de çalışanları da kapsayan öneriler var. O önerilerden biri seçim bölgesine giden milletvekillerinin zorunlu olarak test yaptırması. Bir diğer başlıksa her pazartesi günü Meclis çalışanlarının teste tabii tutulması. Buna göre, genel kurul ve komisyon toplantılarında konuşmacılar mutlaka maske takacak. Salonlar belirli saatlerde havalandırılacak. Mecliste ziyaretçi yasağı aynen uygulanmaya devam edecek. Milletvekilleri de kendi araçlarında yerleşkeye misafir sokmama konusunda uyarılacak.

ÇAY KAHVE SERVİSİ YAPILMAYACAK

Ve çay ocaklarının kapatılması… Yerleşkedeki tüm çay ocaklarının kapatılması, toplantılarda çay ve kahve ikramının yapılmaması ve sadece kapalı su verilmesi de öneriler arasında yer alıyor. Meclis'teki lokantaların da kapatılarak sipariş üzerine paket servis yapılması planlanıyor.

TARTIŞMALARA NEDEN OLACAK KONULAR GÖRÜŞÜLMEYECEK

Ayrıca Meclis'te tansiyonun yükselmesine yol açtığı tartışma yaratan düzenlemelerin de Meclis gündemine getirilmemesi istendi. Genel Kurul ve komisyonlarda konuşmaların maskeli yapılması da önerilerden.

BÜTÇEDEN SONRA YAKLAŞIK 1 AYLIK ARA PLANLANIYOR

Bütçe görüşmelerinin tamamlanmasıyla birlikte Meclis'in uzun süreli bir tatile girmesi de planlar arasında. İşte tüm bu öneriler Sağlık Komisyonu Başkanı Recep Akdağ ve parti temsilcilerinin yer aldığı heyet bu önerileri hayata geçirilmesi için Meclis başkanına sunacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS