hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son dakika: Tunceli'de hakim ve polisleri taşıyan helikopter düştü: 12 şehit

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Tunceli'de hakim ve polisleri taşıyan helikopter düştü. Valilik'ten yapılan açıklamada helikopterde 7 polis, 1 hakim, 1 astsubay ve 3 mürettebat olduğu belirtildi. Enkaza ulaşan arama kurtarma ekipleri, düşen helikopterdeki yolcu ve mürettebatın tamamının şehit olduğunu bildirdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tunceli'nin Pülümür ilçesinde kalktıktan 10 dakika sonra irtibat kesilen helikopterin enkazına ulaşıldı. Helikopterin düştüğü yere en yakın olan Kocatepe Jandarma Karakolundan olay yerine giden 2 askeri timin, enkazına ulaştığı ve helikopterde bulunan 12 kişinin şehit olduğu bilgisini Tunceli Valiliğine bildirildiği öğrenildi. 

  Tunceli'de helikopter düştü! İşte enkazdan ilk kareler

  Valilik: 12 personelimiz şehit olmuştur

  Valilikten yapılan yazılı açıklamada, bugün saat 11.40 sıralarında Pülümür ilçesinden havalandıktan sonra sinyal alımı kesilen "Sikorsky" tipi polis helikopterine ulaşmak için yürütülen çalışmalar sonucu saat 16.30 sıralarında ilçenin Sarıgül köyündeki 2 bin 500 rakımlı Mahmutboğazı bölgesinde enkaza ulaşıldığı bildirildi.

  Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Olay yerinde yapılan ilk incelemeler sonucunda, olayın herhangi bir terör saldırısı sonucu gerçekleşmediği, olumsuz hava şartlarından kaynaklandığı anlaşılmıştır. Helikopter kazası sonucu 7 polis memuru, 1 hakim, 1 astsubay ve 3 mürettebat olmak üzere toplam 12 personelimiz şehit olmuştur. Şehitlerimizi bölgeden alma çalışmalarımız, güvenlik güçlerimiz ve arama kurtarma ekiplerimizce sürdürülmektedir."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Açıklamada, "Şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı dileriz." ifadesine yer verildi.

  Kimlikleri belirlendi

  İHA'nın haberine göre Tunceli'de 12 personeli taşıyan ve radardan kaybolan helikopterde bulunanların isimleri belli oldu. Helikopterde, Hakim Onur Alan, polis memurları Ekrem Dereli, Sadettin Demir, Candaş Kaplan, Mesut Özdemir, Ahmet Cihan Kilci, Hasan Yıldırım, Azam Gündede, Komiser Pilot Abdullah Ortanca, Polis memuru teknisyen Murat Ködük, sözleşmeli pilot Dilaver Karsavuranoğlu'nun olduğu belirtildi.

  AFAD, 5 ilden 38 kişilik uzman ekip ile enkaza ulaştı

  Polis helikopterinin enkazının bulunduğu 2 bin 500 metre rakımdaki alana, AFAD'ın 5 ilden 38 kişilik uzman bir ekip ile ulaştığı belirtildi. Genelkurmay ve Jandarma ile birlikte önce helikopterin düştüğü alanın koordinatlarını tespit eden AFAD'ın, Tunceli, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum ve Erzincan'dan 38 kişilik uzman ekibini bölgeye gönderdiği belirtildi. Dağcılık konusunda uzman olan ve her türlü doğa şartlarına karşı eğitim alan ekibin, yolun kardan kapalı olması nedeniyle 15 gün önce alınıp tanıtımı yapılan 8x8 amfibik araçları ile enkaz alanına ulaştığı belirtildi. Fiyatları yaklaşık 800 bin lira olan söz konusu 8x8 amfibik araçlar ile enkazın bulunduğu yere giden AFAD ekiplerinin bölgedeki çalışmasının sürdüğü belirtildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  112 arandı iddiasına yalanlama

  "Helikopter personeli acil kodla 112'yi aradı, 'yaralılar var' dedi" iddiası Tunceli Sağlık Müdürü tarafından yalanlandı. Müdür Özaydın, "112 Komuta merkezine olay yerinden düşen bir çağrı yok" dedi. 

  Son dakika: Tuncelide hakim ve polisleri taşıyan helikopter düştü: 12 şehit

  Çambulak Mevkii'nde irtiabat kesildi

  Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait Sikorsky S-70 Blackhawk tipi helikopter ile yoğun sis ve yağmurun olduğu Ovacık'ın Çambulak Mevkii'nde irtibat kesildiği belirtildi.

  Diyarbakır'dan bir askeri ekip ve 10 kişilik AFAD ekibi, helikopterle Tunceli'ye gönderildi.

  Ayrıca bölgede arama kurtarma çalışmaları için Diyarbakır'dan CN235 tipi uçağı yönlendirdi. Havadan İhbar Kontrol (HİK) olarak adlandırılan E-7T Barış Kartalı uçağı da Tunceli'de helikopterden gelecek sinyali tespit etmek için uçuyor. Ayrıca iki Sikorsky S-70 arama kurtarma helikopteri de bölgede.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Tunceli Valiliği'nden kaza ile ilgili bilgi aldı.


  Tunceli'de helikopterin düştüğü bölgeden ilk görüntüler

  Türkiye'de meydana gelen Sikorsky kazaları

  CNN TÜRK'e elindeki bilgileri aktaran DHA Tunceli Muhabiri Ferit Demir bölgede yoğun bir sis olduğunu belirtti.  

  En yakın karakoldan bölgeye 2 tim çıkarıldı

  Tunceli'nin Pülümür İlçesi'nden içerisinde 1 hakim, 1 astsubay, 7 polis ve 3 müretebat olduğu halde saat 11.40'ta kalktıktan 10 dakika sonra bağlantı kesilen ve düştüğü belirtilen helikopterin bulunduğu bölgeye en yakın olan Kocatepe Jandarma Karakolu'ndan 2 timin bölgeye sek edildiği belirtildi.

  Diyarbakır'dan kalkan helikopterde mürettebat olarak 1 sözleşmeli pilot, 1 komiser pilot ve 1 teknisyenin bulunduğu öğrenildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Erzurum ve Erzincan'dan takviye

  Polis helikopterin bulunması için Erzurum ve Erzincan AFAD'dan kurtarma ekibi gönderildi. Erzurum AFAD'tan profesyonel dağcı eğitimi alan 6 kişilik ekip gönderildi. Erzurum AFAD Müdürü Selahattin Karslı, "Erzurum'dan AFAD'a bağlı 6 profesyonel dağcı, Tunceli'nin Pülümür ilçesindeki polis helikopteriyle irtibatın kesildiği bölgeye gönderildi. Ekibimiz bölgeye ulaşmak üzere" dedi.

  Yine arama kurtarma faaliyelerinde bulunmak üzere Erzincan'dan da 11 kişilik ekip Tunceli'ye hareket etti.

  Bölgede yolların kardan ve heyelan nedeniyle kapalı olmasından dolayı arama kurtarma ekiplerinin bölgeye gitmede sıkıntı çekmesi nedeniyle çok sayıda iş manikenisinin de bölgeye sevk edildiği öğrenildi.

  Yolda heyelan oldu

  Arama kurtarma ekipleri karadan helikoptere ulaşmak için çalışmalarını sürdürüyor. Ancak Sarıgül Köyü'ne giden yolda yine yoğun yağmur nedeniyle heyelan meydana geldi. Buraya da iş makineleri sevk edildi. Ekiplerin bölgeye ulaşma çalışmaları sürüyor.

  Pülümür Belediye Başkanı'ndan açıklama

  Tunceli'nin Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun, Tunceli'de irtibat kesilen helikoptere ilişkin, "Köylüler helikopterin 1-2 sorti yaptığını, sendelediğini ifade ediyorlar. Helikopterin tekrar devam ettiğini, görüş alanının dışına çıktığını söylüyorlar. Köylüler, helikopterin inişe yeltendiğini ve tekrar yükseldiğini anlatıyorlar." dedi.

  Kendisinin de bu çalışmalara Kocatepe köyündeki vatandaşlarla katıldığını, ancak helikopterin bulunabileceği alana bu köyden araçların gidemediğini dile getiren Müslüm Tosun, şöyle devam etti:

  "Köylüler helikopterin 1-2 sorti yaptığını, sendelediğini ifade ediyorlar. Helikopterin tekrar devam ettiğini, görüş alanının dışına çıktığını söylüyorlar. Köylüler, helikopterin inişe yeltendiğini ve tekrar yükseldiğinianlatıyorlar. Kocatepe köyünün arka kısmı Ovacık ilçesi. AKUT, 112, köylüler ve vatandaşlarla bölgede arama yapıyoruz. Tahmini bölgeye doğru yürüyoruz. Bölgede sis çok fazla. Şimdi rüzgar yok, sakin. Bölge sarp ve kayalık bir alan, halen karla kaplı. Bölgede kazıyıcı, yükleyici kepçemiz, Özel İdare'nin greyderi, kepçesi var. Yol kapalı. Orayı da arazi araçlarıyla açmaya çalışıyoruz.Belediyeden de 7-8 arkadaş çalışmalara katılıyor. Onun dışında 100'den fazla vatandaş arama çalışmasına katıldı. Bölge tamamen karla kaplı. Ovacık'a bağlanan, yazın yaylacıların kullandığı bir yol var. İş makineleriyle bu yolu açmayaçalışıyoruz. Orayı açarsak araçlarla helikopterin bulunabileceği alana çıkma şansımız olacak. Kar kalınlığı 1 metre civarında, belli noktalarda, rüzgarın doldurduğu yerlerde daha da fazla."

  Belediye Başkanı Tosun, sis sebebiyle arama kurtarmaya katılan helikopterlerin ise şu anda uçamadığını da sözlerine ekledi.

  Son dakika: Tuncelide hakim ve polisleri taşıyan helikopter düştü: 12 şehit

  Sikorsky kazalarının 5 nedeni

  Sikorsky S-70 Blackhawk'ın teknik özellikleri

  Üretimi ABD merkezli olarak gerçekleştirilen Sikorsky S-70 Blackhawk (Kara Şahin) ilk uçuşunu 1974'te gerçekleştirdi. 4 palli, 2 motorlu, irtifa ve sıcaklık değerlerine bağlı olarak yaklaşık 3500 kg faydalı yük veya 18 tam teçhizatlı personel taşıyabilen Kara Şahin, 3 saat havada kalabiliyor. ABD'nin Vietnam tecrübesinden yola çıkarak pilotlar tarafından tasarlanan S-70 gelişmiş seyrüsefer ve kendini koruma sistemleri ile donatılmış. Genel maksat helikopteri olarak tanımlanan Sikorsky S-70 ağırlıklı olarak askeri maksatlarla, ayrıca yangınla mücadele, arama kurtarma, emniyet ve asayiş birimlerinin faaliyet alanları ile diğer sivil gereksinimleri karşılamak üzere kullanılıyor.


  Sürmeli: Bölgede görüş çok düşük

  Sikorsky S-70, ABD'nin yanı sıra 27 ülkenin silahlı kuvvetleri tarafından kullanılıyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda 60 adet, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda 24 adet, Jandarma Genel Komutanlığı'nda 25 adet, Özel Kuvvetler Komutanlığında 10 adet S-70 bulunuyor. Emniyet Genel Müdürlüğü de, terör, asayiş, trafik ve kaçakçılık alanlarında etkinliğini artırmak amacıyla 1991 yılında ikisi VIP dizaynlı altı adet S-70A-17 Black Hawk helikopteri envanterine kattı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow