Son dakika! Van'daki keşif uçağı neden düştü? Abdullah Ağar canlı yayında yorumladı | Video

Video: Son dakika! Van'daki keşif uçağı neden düştü? Abdullah Ağar canlı yayında yorumladı | Video

Son dakika haberi sabaha karşı geldi. Van'da keşif ve gözetleme yapan Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait bir uçak kırıma uğradı. Olayda 2'si pilot 7 emniyet mensubu şehit oldu. CNN TÜRK canlı yayınına katılan Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, uçağın neden düşmüş olabileceğine dair önemli değerlendirmelerde bulundu. Ağar, bu tür uçakların hangi görevlerde kullanıldığına dair de bilgiler verdi.

İşte Abdullah Ağar'ın Van'da kırıma uğrayan uçakla ilgili CNN TÜRK canlı yayınındaki o değerlendirmeleri:

Öncelikle başımız sağ olsun. Hem uçak kazasında hem de Pervari'de şehit olan 2 özel polisimize Allah'tan rahmet diliyorum. Başta Emniyet teşkilatımız olmak üzere milletimize baş sağlığı diliyorum.

Benim değerlendirmem bir teknik arıza olduğu doğrultusunda. Çift motorlu ve pervaneli bir uçak. Emniyet Genel Müdürlüğü'müzün kullandığı, performansı iyi olan bir uçak. Yeni bir uçak, 2015 model. Bir teknik arıza olduğu görülüyor. Özetle terörle mücadelede kullanılıyor bu uçak. Arama kurtarma görevlerinde de kullanılıyor. Kaçakçılıkla mücadele için, narkotikle mücadele için kullanılıyor. Mülteci hareketliliğini gözlemlemede, doğal afetlerde keşif gözetleme, tespit görevlerinde kullanılıyor. Uçağın sistemlerinin gerçek zamanlı olarak sahadaki birliklerle bilgi paylaşabilme kapasitesi var. Hem gece hem gündüz görev yapabiliyor. Yüksek çözünürlüklü kameralar kullanıyor. Orta irtifada görev yapan bir uçak. Alçak irtifada görev yapan unsurların daha üstünde görev yapan bir uçak. İHA'ların, helikopterlerin daha da yukarısında görev yapan uçaklardan. 35 bin fith'e kadar çıkabilen bir uçak. 15 bin fith civarında genelde görevini icra ediyor. Geniş alanlarda keşif ve gözetleme görevi var.

Hava şartları için uygun dediler. Bölgede konuştuğumuz arkadaşlar hava durumunun normal olduğunu ifade ettiler.

TÜRKİYE NE ZAMAN BU UÇAKLARI KULLANMAYA BAŞLADI?

Bildiğim kadarıyla bu keşif uçaklarında ilk defa bir kaza meydana geliyor. Bu uçaklar Türkiye'nin envanterine 2012 yılında girdi. İlk defa Cudi ve Şemdinli operasyonlarında kullanılmıştı. O zamanlar Heron'larla ilgili sıkıntılar yaşıyorduk. Ondan sonra 5 tane kiralamıştı TSK. Ondan sonra da satın alma yoluyla hem Emniyet Genel Müdürlüğü hem de Jandarma'da kullanılmak üzere hizmete alındı. Bu uçakların özelliği şu; talep geldiği andan itibaren 2 saat içinde olay yerinin üzerinde pozisyon alabiliyor. Ani gelişen kriz durumlarına anında müdahale edebiliyorlar.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS