Son Dakika! Yüksek Askeri Şura çalışmaları başladı | Video

Video: Son Dakika! Yüksek Askeri Şura çalışmaları başladı | Video

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde general-amiral atamalarını ve terfilerini karara bağlayacak Yüksek Askeri Şura için hazırlıklar başladı. Toplantının bu ayın sonunda yapılması bekleniyor. Ordunun komuta kademesinde kara, deniz ve hava kuvvetleri komutanlarının görev süreleri doldu ancak 1 yıl daha uzatılması bekleniyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde komutan atama, terfi ve emekliliklerini belirleyen Yüksek Askeri Şura’nın temmuz ayı sonunda, Kurban Bayramı öncesinde toplanması planlanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılacak toplantıda, komuta kademesi için alınacak kararlar kritik önem taşıyor.

2018’de atanan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in 67 olan yaş haddinin dolmasına 1 yıl daha var. Orgeneral Güler'in göreve devam etmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz yıl görev süreleri dolan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz'ün görev süreleri 1 yıl uzatılmıştı. Bu yıl da Kara Kuvvetleri komutanı Orgeneral Ümit Dündar'ın görev süresi sona eriyor. Askeri Şura'da her üç kuvvet komutanının görev sürelerinin 1 yıl daha uzatılmasının önünde bir engel bulunmuyor.

Sınır ötesi harekatlar ile Libya ve Suriye'deki görevlerin yanı sıra Akdeniz'de Libya açıklarına kadar uzanan ve Mavi Vatan konseptiyle yoğun faaliyet yürüten deniz, kara ve hava kuvvetleri komutanlarının görevlerine bir yıl daha devam etmesi beklentiler arasında. Son kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki şura verecek.

Bu yıl orgenerallik bekleyen kor seviyesindeki komutanlar arasında 3. Ordu Komutanı Korgeneral Şeref Öngay ile Genelkurmay İkinci Başkanı Korgeneral Metin Gürak, rütbelerinde 4 yılı geçen yıl doldurdukları için ilk sıralarda yer alıyor. Bu yıl terfi bekleyen diğer korgeneraller ise Yavuz Türkgenci, Ali Sivri, Selçuk Bayraktaroğlu, Ziya Cemal Kadıoğlu, Zekai Aksakallı, Osman Erbaş. Ayrıca donanma komutanı Koramiral Ercan Tatlıoğlu da deniz kuvvetlerinde oramiralliğe terfi bekleyen tek isim.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılacak toplantıda albay rütbesindeki komutanların da terfileri, görev sürelerinin uzatılması ya da emekliye ayrılmalarına ilişkin kararlar da alınacak.

Şura çalışmalarının bir günde tamamlanması planlanıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS