Sosyal medya düzenlemesi masada

Sosyal medya düzenlemesi masada

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hiçbir dijital mecra hukuktan azade değildir" diyerek sosyal medya için yeni düzenleme sinyali verdi. AK Parti'nin ise dezenformasyonla mücadeleye ilişkin başlattığı çalışma sürüyor. O çalışmada, sosyal medya platformları ile kullanıcılarının ayrı ayrı ele alındığı kanun modeli fikri öne çıkıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Orman yangınlarıyla mücadele sürerken sosyal medyada gündem olan “Help-Turkey” etiketiyle başlayan tartışmaların ardından, AK Parti dezenformasyonla mücadeleye odaklandı. Bu alanda yapılabileceklere ilişkin Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünya örnekleri inceleniyor.

AK Partili kurmaylar, bu konuda düzenleme yapmanın ihtiyaç haline geldiği görüşünde. Çalışma henüz metne dökülecek seviyeye gelmedi. Ama, çalışmanın iki boyutlu olması gerektiği görüşü ağırlık kazandı.

Yasal düzenlemenin hem sosyal medya platformlarını, hem de sosyal medya kullanıcılarını kapsaması fikri öne çıkıyor. Yani gerçeğe aykırı haberi yayanlar ile gündemlerini “etik olmayan” ölçütlerle belirleyen sosyal ağların yaptırıma tabi tutulmaları olası görünüyor. Kaynaklar bu noktada Twitter’ın eski ABD Başkanı Donald Trump’a uyguladığı engeli hatırlatıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

“Yalan haber” içeriğini kaldırmayan platformlara para cezası, içeriği oluşturana ise hapis cezası verilmesi seçenekleri gündemde. Ancak sosyal ağlara uygulanabilecek yaptırımlar arasında bant genişliği daraltılması da var.

AK Parti kaynakları düzenlemenin hayata geçirilmesi için yeni yasama yılını işaret ediyor. Partide, “Cumhurbaşkanı yaklaşımını ortaya koyduktan sonra bu işin ete kemiğe büründürülmesi şart” görüşü hakim.