Sosyal yardımda limit yükseldi

Sosyal yardımda limit yükseldi

Yeni aile destek paketini geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duyurmuştu. O paketin ayrıntılarını Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık paylaştı. Peki yeni destekler neler? Hangi kalemlerde destek ödemesi yapılacak? Detayları, CNN TÜRK muhabiri Merve Tokaz aktardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Aile destek programının detayları belli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye aile destek programımızın kapsamını genişletiyoruz, bütçesini yükseltiyoruz.” sözleriyle duyurdu. Aile destek programı kapsamında elektrikten doğalgaza ve çocuk yardımına kadar çok sayıda kalemde ödemeler yapılacak.

Peki kimler hangi tutarlarda ödemeler alacak ve tutarlar neye göre belirlenecek?

Bütün desteklerle ilgili hane içerinde kişi başına düşen asgari net ücretin 3'te birinden aşağıdaysa buraya başvuru yapabilecek değerlendirilecek. Elektrik yardımında hanedeki kişi sayısı baz alınacak. Hane içerisinde bir ya da iki kişi varsa 75 kilovat üzerinden 108 TL. 3 kişi 144 TL, 4 kişi yaşıyorsa 180 TL 5 kişi yaşıyorsa 216 TL yardım yapılacak. Doğalgaz ödemelerinde ise yıllık 900 lira ile 2500 lira arasında değişen ödemeler yapılacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Çocuğu olan aileler için çocuk yardımı yapılacak. Çocuk sayısına göre destek verilecek. Hane içerisinde 2 çocuk varsa kişi başına 350 TL, 3 çocuk varsa 450 TL ve 5 çocuk varsa 650 TL üzerinden destek yapılıyor. Ev onarım, dul kadın yardımı ve öksüz yardımı gibi kalemlerde de destekler sağlanacak. Aile destek programına başvurular ise Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakfı ya da E-Devlet üzerinden yapılabilecek.

E-Devlet'ten hayvan sahiplenilebilecek

E-Devlet'ten hayvan sahiplenilebilecek