hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Stajyer araştırmacı programına 5 bin başvuru

  Türk üniversitelerinde araştırmacı yetiştirmek amacıyla başlatılan stajyer araştırmacı programının başvuru sonuçları açıklandı. 5 binden fazla başvuru yapılan programa bin 512 öğrenci kabul edildi. Gençlere 6 ay boyunca burs verilecek ve bilimsel araştırma projelerinde deneyim kazanacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  TÜBİTAK’ın lisans öğrencilerine yönelik başlattığı kısa adı star olan "Stajyer Araştırmacı Burs Programı" sonuçları açıklandı. 1.512 öğrenci programa kabul edildi.

  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, star sonuçlarını sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu ve "1512 öğrencimizi daha bilimsel araştırma projelerine dahil ettik. Gençlerimizi desteklemeye devam!” ifadelerini kullandı.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarıyla yapılan ilk çağrı gençlerden büyük ilgi gördü. Bunun üzerine yeni çağrılarla kamu destekli AR-GE projelerinde çalışmak isteyen gençlere destek verildi.

  Star programı, lisans öğrencilerinin TÜBİTAK merkez ve enstitülerinde yürütülen TÜBİTAK tarafından desteklenen araştırma projelerine dahil edilmesi üzerine kurulu. Öğrencilerin araştırma ekosistemine ilk adımı atmaları ve araştırma yapmaya teşvik edilmelerini sağlayan programa 5 bin 372 lisans öğrencisi başvuru yaptı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Proje yürütücüleri tarafından yapılan değerlendirme neticesinde 116 farklı üniversiteden, fen, mühendislik, sağlık ve sosyal ve beşeri bilimler alanlarında 123 farklı lisans programında öğrenim gören 682’si erkek ve 830’u kız olmak üzere toplam bin 512 lisans öğrenci kabul edildi. Kabul edilen öğrenciler de ODTÜ ilk sırada yer aldı. Program ile desteklenen gençler, bilimsel araştırma tecrübesini erken yaşlarda edinecek. Öğrencilere, 6 ay süresince aylık 1.250 lira burs verilecek.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow