Subay siciline salgın düzenlemesi

Video: Subay siciline salgın düzenlemesi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde, salgın hastalık ve doğal afet gibi durumlarda subaylar fiziki yeterlilik testlerinden muaf tutulabilecek. Er ve erbaşlara başarıları karşılığında subay ve astsubaylardaki gibi şerit rozet verilebilecek.

Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmelik değişiklikleriye Türk Silahlı Kuvvetleri personeli için bir dizi düzenleme hayata geçti.

Subay Sicil Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle, sicil notunda etkili olan fiziki yeterlilik değerlendirmesine girecek subaylar için Milli Savunma Bakanlığı yetkili kılındı. Buna göre bakanlık, doğal afet, salgın hastalık ve benzeri olağanüstü durumlarda subayları fiziki yeterlilik değerlendirme testinden muaf tutabilecek.

Er ve erbaşlarla ilgili değişiklik de başarılarını üniformalarında taşıyabilmelerine yönelik. Subay ve astsubaylarda, kıyafetin sol göğüs kısmına takılan şerit rozetleri er ve erbaşlar da takacak. Er ve erbaşlara, çeşitli hizmet ve başarıları karşılığı şerit rozet verilebilecek.

Subayların mesleki alanlarda gelişimiyle ilgili subay meslek programları yönetmeliğinde de değişikliğe gidildi. Mesleki bilgi ve görgülerini artırmak amacıyla binbaşı ve daha üst rütbelerdeki subaylardan seçilenler yurtdışına eğitime gönderilebilecek.

İleri düzey yabancı dil bilgisi gerekli değilse, binbaşı rütbesinin üzerindeki subaylar yabancı dil kurslarına gönderilmeyecek.

Cumhurbaşkanı kararıyla TSK dışındaki hizmetlerde görevlendirilecek subayların iki yıllık görev süresi, milli savunma bakanlığının teklifiyle kısaltılıp, uzatılabilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS