Süleyman Soylu'dan CNN TÜRK'te çarpıcı açıklamalar

Video: Süleyman Soylu'dan CNN TÜRK'te çarpıcı açıklamalar

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CNN TÜRK'te çarpıcı açıklamalarda bulundu. Hakan Çelik'in sorularını yanıtlayan Soylu, yakalanan FETÖ üyelerinden elde edilen bilgilerle yeni bir darbe girişimi olabileceğini öğrendiklerini söyledi. Olası Kandil operasyonu konusunda da konuşan Soylu, "İstediğimiz zaman ve istediğimiz an itibariyle Kandil'i ele geçirebiliriz" diye konuştu. Bakan Soylu, Afganistan'dan gelen göç dalgası konusunda ise "Bu gelişme tesadüf değil" dedi, Afganistan'da görev yapan ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi John Bass'ı işaret etti.

Bakan Soylu'nun açıklamasından satır başları şöyle: 

"PKK ile mücadele konusunda çok iyi bir entegrasyon sağlandı.  Hem Emniyet hem MİT hem de diğer istihbaratları katıyorum buna. MİT ve TSK mensupları arasında yoğun bir destek var. Terörle mücadele konusunda başarının bir nedeni de teknolojik üstünlük. Şimdi kendi üretimimizle İHA'lar, SİHA'lar zırhlı araçlar. Çözemediğimiz tek şey var.  El yapımı patlayıcılar. Bunu dünya da çözemedi. Sayın Cumhurbaşkanımız ortaya bir konsept koymuş. Mücadele stratejimiz değişti. Terörü kaynağında kurutmak. Önleyici istihbarat da çok önemli. Gerekli müdahaleyi anında yapılıyoruz. BU orada mücadele eden arkadaşlarımıza da moral veriyor. Çukur ve hendeklerden sonra PKK'ya karşı nefret oluştu. Bu bize büyük destek sağlıyor. Biz demokrasi ve hukuk içinde kalarak terörle ancak bu kadar iyi mücadele edilir. Aksi olsaydı Avrupa'da ensemizde boza pişirirlerdi. Oradaki bütün arkadaşlarıma bunun için teşekkür ediyorum. Her okulda öğretmen her hastanede doktor var."

OHAL meselesi 

"Seçimden sonra Türkiye oturur konuşur, OHAL olmadan yoluna devam eder."

"FETÖ ve terör örgütlerinin şöyle bir özelliği var. Çok konuşuyorlar az eylem yapıyorlar. Gerek PKK gerek FETÖ'nün engellenen çok eylemi var. FETÖ ile mücadelemizi bir 15 Temmuz'da yakaladıklarımız var. İki ByLock üzerinden yakalananlar var. Üç ankesörlü telefonlar var. Yakaladıklarımız arasında itiraflar var. Bunların kendi aralarında planlarını öğreniyoruz."

FETÖ meselesi 

"Yeni bir darbe, yeni suikast planları var. Ama buna güçleri yok. Özellikle Balkanlar'da çok güçlüler. Özellikle dışarıda da lojistik ayağını çözmeye çalışıyoruz. Avrupa'nın bir kısmında bunları içselleştirmiş durumda. Darbe de dahil bütün bunları kendi içlerinde değerlendiriyorlar. Her hafta terör örgütü lideri subliminal mesajlarla kendi örgünü ayağa tutmak için mesajlar veriyor. FETÖ sübliminal mesajlarla darbe çağrısı yapmaya devam ediyor. Ülke için tehdit oluşturabilecek FETÖ hücreleri var. FETÖ sosyal medyada destek arıyor. Bunlar hala Türkiye'yi ele geçirebileceklerini sanıyorlar. En tehlikelileri kripto olanlar. Biz asil milletiz ama saf bir milletiz. FETÖ Gezi olaylarında var. Türkiye'deki tüm olaysız olaylarda parmağı var. Sosyal medya üzerinden destek arıyorlar. Bunların Facebook ve Twitter üzerinde etkileri var. Manüpülasyon yapıyorlar. Bunlar Türkiye'yi belli bir ısıda tutabilmek için dönem dönem yükseltmek dönem dönem eksiltmek için bunları kullandılar. FETÖ'nün otobanı bizi çok kuşatan bir otaban. Mesela PKK terör örgütü bize karşı bir hat kurmaz. Tamamen Kürt vatandaşlarımıza yönelik bir dil kullanır. Terörle mücadeleye giriyoruz. Tamamen asılsız şehit ve yaralı haberleri yapıyorlar."


Bakan Soylu: İstediğimiz an Kandil'i ele geçirebiliriz

Kandil meselesi

"Kandil bundan önce bizim için uzak hedefti. Şimdi yakın hedef. Uygun anı bekliyoruz. Terörün kaynaklarından biri Kandil'dir. Kandil sadece lojistik bir nokta değil. Terörün uluslararası buluşma mekezidir. Kandil Türkiye'nin gücünü sınayan psikolojik bir merkezdir. Kandil aleyhine tek laf edemezsiniz. Bu psikolojik baskı Doğu ve Güneydoğu'da vatandaşlarımızı canından bezdirdi. Bizim oradaki vatandaşlarımıza ayrı terör örgütüne ayrı davranışımız dengeleri değiştirdi. Şırnak ve Hakkari sınırları hattı düzgün hat olmadığı için fiziki olarak kontrol etmemiz zor. Kaçakçılıkla birleştirmişler.  Ağrı hattını kapatınca uzun süre sonra bu hatta eroin yakaladık. Yapmamız gereken bir şey var. Ya bu hattı geri alacağız ya da 25 kilometre ileri gidip bir hat kuracağız. Bazı yerlerde 40 kilometre varsa da ortalama 25 kilometre. Şu an ikincisini yapıyoruz."


Bakan Soylu: İstediğimiz an Kandil'i ele geçirebiliriz

Afgan göçmenler

"Türkiye'de Büyükelçi olan John Bass şimdi Afganistan'da görev yapıyor. Afganistan'dan bu kadar yoğun bir göç olduğuna göre ülkede çok ciddi bir baskı olması lazım. Güneyden Suriyeliler, Doğu'dan Afganlar geliyor sorusu sorulmaya başlandı. Bunu sadece Türkiye'yi çok iyi bilen bir akıl yapabilir"

Avrupa'nın göçmen politikası

"Avrupa Türkiye'yi tampon bölge olarak görüyor. Biz politika değiştirirsek Yunanistan başta olmak üzere Avrupa'nın turizmi bloke olur. Bu kadar üstün gayrete rağmen Türkiye'ye hain girişimde bulunanları Türkiye'ye vermiyorlar. AB süreci devam ediyor."

Uyuşturucu ile mücadele

"Avrupa'da bizim bu konuda sırtımızı sıvazlıyor zaten. Güvenlik kuvvetlerine çok teşekkür ederim. Bu motivasyon kolay bir motivasyon değil. Biz hem üreten hem de satanlar olarak iki ayrı gruptan saldırıdayız. Biz sadece bu ilk altı ay içerisinde 7373 kilo eroin yakaladık. Aynı zamanda Avrupa'dan da ciddi baskı altındayız. Belçika, Hollanda, Danimarka, Avusturya bunlar sentetik uyuşturucu üretip Türkiye'ye salıyorlar. Esrar üreten tarlalarda artık buğday var."


PROGRAMIN TAMAMI

Cezaevlerinde son durum 

"DHKPC ve FETÖ'nün taşıyıcısı avukatlar. Özellikle DHKPC'nin avukatlarına yaptığımız operasyonlarla çok fazla şifrelerini çözdük. Bunlar hep içeriye yönelik bir güvensizlik anlayışı çerçevesinden kaynaklanıyor. Dış konularda da gerekli bütün tedbirleri aldık. Türkiye Barolar Birliği ile direkt iş birliğimiz olmadı ama Adalet Bakanlığı'yla ilgiyi kurabildik"

Muhalefetin tehlikeli bir Kandil söylemi var"

Muhalefeti eleştiren Bakan Soylu, "Muhalefetin bir lafı var. Kandil'i boşalttılar. Bu tehlikeli bir söylem. Bilmeden Kandil'i muhafaza etmeye ve oradaki yapacağımız işlemi etkisizleştirmeye çalışıyorlar ki bu tehlikeli bir durumdur. İran'la konuşmadan bu operasyonun yapılamayacağı bilgisi doğru değil. Ama hiç bir ülke teröre karşı yapılan mücadeleye ses çıkarmaz. Etrafımızdaki coğrafyada iş birliklerini kurduk. Kuzey Irak'la bu coğrafyada yaşıyoruz. Yanlışlar olmuş olabilir. Ama ortak çıkarlarımız ortak duygularımız olduğu için bunlar aşılır" dedi.

"Hudutlarımızda ciddi önlemler alındı"

Süleyman Soylu, "Suriye ön görülemeyen ve içi karışık bir alan. Bizim 900 kilometrenin üzerinde bir sınırız var. Hudutlarımızda ciddi önlemler alındı. Ancak DEAŞ'ta bir nefret birikimi söz konusu. Biz onları yakından tanıyıp takip edebildiğimiz için onları çözebiliriz. Eylem yapamaz diye söylem koymak mümkün değil. Steril olmasına rağmen Londra'da Paris'te bile eylem yaptılar. Ancak bunların eylem yapamamaları için bütün eylemleri ortaya koyuyoruz" dedi.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS