Suriye Anayasa Komitesi için isimlerde anlaşıldı, sıra usul kurallarında

Video: Suriye Anayasa Komitesi için isimlerde anlaşıldı, sıra usul kurallarında

Türkiye, Rusya ve İran liderlerinin katılımı ile yapılan üçlü zirvede, Suriye Anayasa Komitesi'ne ilişkin isimler üzerinde anlaşma sağlandığı duyuruldu. Şimdi sıra komitenin nasıl çalışacağını belirleyecek usul kurallarının belirlenmesinde. Peki, zirvede buna ilişkin nasıl kararlar alındı? Hangi usul kuralları belirlendi? Sena Alkan'ın haberi.

İSİMLERDE ANLAŞILDI, SIRA USUL KURALLARINDA


Suriye'de anayasayı yazacak komitedeki bir isim üzerinde yaşanan pürüz giderildi, anlaşma sağlandı. Deklarasyon Türkiye Rusya ve İran liderlerinin katılımıyla gerçekleşen üçlü zirvede yapıldı. Komite, Suriye muhalefetini temsilen 50, rejimi temsilen 50 ve sivil toplum kuruluşlarını temsilen 50 kişiden oluşacak. Toplam 150 kişi içerisinden seçilecek 45 kişi Suriye’de siyasi geçiş için gerekli anayasa üzerinde çalışmalar yapacak.
 
İsimler üzerinde uzlaşı sağlandı ancak bundan sonra üzerinde konuşulacak konu usul kararları olacak. Edinilen bilgiye göre, usul kararlarında uzlaşılan bazı başlıklar varken bazı başlıklar hala masada konuşulmayı bekliyor.


EŞBAŞKANLIK KONUSUNDA UZLAŞI HAKİM


Kaynaklar, uzlaşma sağlanan başlıklardan birinin eş başkanlık olduğunu belirtiyor. Buna göre Suriye anayasasını yazacak komiteye muhalefeti temsilen bir isim, rejimi temsilen bir isim başkanlık edecek. Üzerinde uzlaşma sağlanan bir konu da karar alma mekanizmaları, yani bir maddenin kabul edilmesi için gerekli olan çoğunluk. Buna göre yüzde 75 yani 113 kişilik çoğunluk sağlandığında karar alınabilecek.


YENİ ANAYASA MI, REVİZYON MU?


Uzlaşma sağlanamayan başlıklarda halen müzakere ediliyor. O başlıklardan biri anayasa komitesinin görev tanımı. Komite yeni bir anayasa mı yazacak yoksa 2012 tarihli mevcut anayasayı tadil mi edecek?


KOMİTE BM ONAYI İLE ÇALIŞMAYA BAŞLAYACAK


Bir diğer soru anayasaya ilişkin bir referandum mu yapılacağı yoksa 150 kişilik bir kurucu meclis tarafından mı karar verileceği. Bu konu da masada uzlaşma bekleyen bir diğer başlık. Komitenin çalışmalara başlayabilmesi için birleşmiş milletler tarafından onay verilmesi gerekiyor. Bu kapsamda, tarafların eylül ayı sonunda gerçekleşecek birleşmiş milletler genel kurulunda bir araya gelmesi, BM Genel Sekreteri Antonia Guterres'in Suriye anayasa komitesi için resmi sürecin başladığını duyurması bekleniyor.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS