Tahıl koridoru ile Türkiye'ye ne taşınıyor?

Tahıl koridoru ile Türkiye'ye ne taşınıyor?

Tüm dünyayı tehdit eden tahıl krizi, Türkiye öncülüğünde çözüme kavuşturuldu. Karadeniz'de tahıl koridoru oluşturuldu. Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren formülle ilgili ise pek çok konu merak ediliyor. Peki, bugüne dek Ukrayna limanlarından toplam ne kadar tahıl yola çıktı? Türkiye'ye gelen tahılın miktarı ve türü ne? Ukrayna limanlarında kaç Türk gemisi kaldı? CNN TÜRK muhabiri Ahmet Türkeş'in özel haberi...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

UKRAYNA LİMANLARINDAN KAÇ TON TAHIL YOLA ÇIKTI?

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle ortaya çıkan tahıl krizi, Türkiye'nin girişimleri ile Karadeniz'de oluşturulan tahıl koridoru ile önlendi. Binlerce ton tahıl yüklü gemi yola çıktı. Çok sayıda gemi ise yola çıkmak üzere bekliyor. Peki, tahıl koridoru etkili oldu mu? Bugüne dek Ukrayna limanlarından kaç ton tahıl yola çıktı? Bu formülle bugüne kadar gemilerle bölgeden yaklaşık 500 bin ton tahıl çıktı. Gemiler dünyanın farklı noktalarındaki varış noktalarına ilerledi. Türkiye içinse Ukrayna limanlarından bugüne dek ayçiçeği, buğday ve mısır olmak üzere 142,3 ton tahıl yola çıktı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

4 GEMİ TÜRK LİMANLARINA ULAŞTI

Bugüne dek Ukrayna açıklarından Türkiye’ye doğru 9 gemi yola çıktı. 4 gemi varış noktalarına ulaştı. Bu gemilerle Kocaeli'ye 12 bin ton mısır, İskenderun'a iki ayrı gemi ile toplam 99 bin 500 ton mısır ve İzmir'e 5 bin 300 ton ayçiçeği küspesi taşındı.

5 GEMİ TÜRKİYE'YE DOĞRU YOLA ÇIKTI

5 gemi ise Türkiye’ye tahıl ulaştırmak üzere yola çıktı veya çıkmak üzere. Bu gemiler Tekirdağ'a 3 bin 50 ton buğday ve 3 bin ton ayçiçek tohumu, İskenderun’a iki ayrı gemi ile 23 bin 500 ton mısır ve Karasu'ya 6 bin ton buğday taşıyor.

15 GEMİ İNTİKAL İÇİN BEKLİYOR

Tahıl koridoru ile hem Türkiye hem de dünyaya binlerce ton tahıl taşınacak. Ama Ankara için en az gıda krizinin önlenmesi kadar önemli bir başka konu daha var. O da savaş nedeniyle Ukrayna limanlarında mahsur kalan Türk gemileri. Rusya-Ukrayna savaşı patlak verdiğinde
Ukrayna açıklarında toplam 23 Türk gemisi vardı. Gemi personeli tahliye edilmeye başlansa da gemiler bölgede mahsur kaldı. Ancak Türkiye öncülüğünde kurulan tahıl koridoru ile 23 Türk gemisinden 8'i yola çıktı. 15 gemi de yola çıkmak için bekliyor.

Son dakika haberi... Ukrayna'da Türkiye-Ukrayna-BM Zirvesi: Erdoğan, Zelenski ve Guterres bir araya gelecek

Son dakika haberi... Ukrayna'da Türkiye-Ukrayna-BM Zirvesi: Erdoğan, Zelenski ve Guterres bir araya gelecek