"Taksim’de 1 Mayıs yasağı ihlal değil"

"Taksim’de 1 Mayıs yasağı ihlal değil"

Anayasa Mahkemesi, Taksim Meydanı'nda 1 Mayıs kutlaması tartışmaları ile ilgili önemli bir karar verdi. Taksim'de kutlama yapılmasının engellenmesi nedeniyle DİSK'in yaptığı başvuruyu değerlendiren Anayasa Mahkemesi, toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edilmediğine karar verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Her yıl gündeme gelen Taksim'de 1 Mayıs kutlaması tartışmaları ile ilgili dikkat çeken karar Anayasa Mahkemesi’nden geldi. Yüksek mahkemenin Resmi Gazete’de yayımlanan kararına göre göre, DİSK, 2016'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları için İstanbul Valiliği’ne başvuruda bulundu.

Valilik, o dönem yaşanan terör olayları nedeniyle kutlama ve gösteriler için, başka alanlara işaret etti ve talebi reddetti.

DİSK'in, valiliğin talebin reddine ilişkin işleminin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açtığı dava, İstanbul 13. İdare Mahkemesince reddedildi. İstinaf başvurusunun da reddi üzerine DİSK, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu.Başvuruyu inceleyen yüksek mahkeme, 6'ya karşı 8 üyenin oy çokluğuyla, anayasanın 34'üncü maddesinde güvence altına alınan toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edilmediğine karar verdi.

Kararın gerekçesinde, 1 Mayıs günlerinin, kamu makamlarının kamu düzenini korumak için olağan zamanlara göre daha fazla önlem aldığı günler olduğu vurgulandı. Bu yönüyle sınırlamanın, zorunlu bir sosyal ihtiyaçtan kaynaklandığı ve orantılı olduğu ifade edilen kararda, "Kamu düzeni ve güvenliği ile toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı arasında adil bir denge kurulduğu ve her iki hakkın da gerektiği ölçüde korunduğu bir yolun benimsendiği anlaşılmıştır" denildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamıAK Parti 'Anayasa' turuna çıkacak

AK Parti 'Anayasa' turuna çıkacak