Taksimetre düzenlemesi Resmi Gazete'de

Taksimetre düzenlemesi Resmi Gazete'de

Taksimetrelere ilişkin Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeye göre, taksimetrelerin tarife yükleme işleminde, sadece ilgili kurum tarafından belirlenen açılış ücreti, zaman tarifesi, mesafe tarifesi ile birim zaman ve birim mesafe değerleri yüklenecek ve bunun dışında başka işlem yapılamayacak. Taksimetre servis, muayene süreci de artık kamera ile kayıt altına alacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yönetmeliği yürürlüğe girdi. Taksimetrelere ilişkin bir düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, taksimetrelerin tarife yükleme işleminde, sadece ilgili kurum ve kuruluş tarafından belirlenen açılış ücreti, zaman tarifesi, mesafe tarifesi ile birim zaman ve birim mesafe değerleri yüklenecek ve bunun dışında başka işlem yapılamayacak. Taksimetrenin periyodik muayene geçerlilik süresi 1 yıl olacak. Servis, muayene sürecini kamera ile kayıt altına alacak.

Taksimetrelerin piyasaya arzından sonraki muayene işlemlerinin yaptırılmasından ve taksimetreye uygulanan damgaların muhafaza edilmesinden kullanıcı sorumlu olacak. Tamir, ayar ve tarife yükleme işlemleri, taksimetrelerde ilgili kurum ve kuruluş tarafından belirlenen güncel tarife değerlerinin kullanılması gerekecek. Taksimetrelerin, tamir ve ayarları, tamir ve ayar servislerince yapılacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Tarife yükleme işleminde sadece ilgili kurum ve kuruluş tarafından belirlenen açılış ücreti, zaman tarifesi, mesafe tarifesi ile birim zaman ve birim mesafeyi ihtiva eden değerler yüklenecek ve bunun dışında başka işlem yapılamayacak.

Uzaktan tarife yükleme özelliği olan taksimetreler için tarife yükleme işlemi, tarife değişiklik tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde üreticisi tarafından uzaktan yapılabilecek. Önceden tarife yüklemeye uygun olan taksimetrelere tarife yükleme işlemi, ilgili il müdürlüğünün uygun görmesi halinde, tamir ve ayar servislerince ilgili kurum ve kuruluş tarafından yayımlanan tarife değişiklik tarihinden 20 iş günü öncesinden yapılmaya başlanabilecek.