Son Dakika

Taliban’dan Türkiye mesajı

A A

16.10.2021 - 21:58

Türkiye'yi ziyaret eden Taliban heyetinde bulunan Dışişleri Bakan Vekili Emirhat Muttaki, Türkiye ile ilişkileri değerlendirdi. ''Türkiye, Afganistan'ı yenileme, restore etme çalışmalarında iyi bir role sahip olabilir" diyen Muttaki, göçmenlerin başka ülkelere ekonomik sebepler nedeniyle gittiğini savundu.

Türkiye ve Afganistan'ın tarihsel bağlarını hatırlattı. Türkiye'nin Afganistan'da farklı alanlarda yatırım yapabileceğini ifade etti.

Türkiye'de resmi temaslarda bulunan Taliban'ın Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki, Anadolu Ajansı'na konuştu. Türkiye'deki temasların verimli ve olumlu geçtiğini söyledi. "İnşallah Türkiye'deki görüşmeleri gelecekte Kabil'de gerçekleştiririz" mesajı veren Muttaki, Batı ile ilişkileri de değerlendirdi. Bazı Batı ülkeleri ile temas halinde olduklarını ve bu ülkeleri de ziyaret edebileceklerini söyledi.

Muttaki, Afganistan'dan ayrılan binlerce kişinin ülkelerine dönmesi için ekonominin düzelmesi gerektiğini belirtti. Son dönemde Afganistan'da yaşanan saldırılar hakkında ise "Kunduz veya Kandahar'daki gibi olaylar, güvenliğin alınması zor olan camilerde meydana geldi. Güvenliğin sağlanması için özel çaba sarf edilecek" dedi.