Tarihi kiliseyi talan ettiler

Video: Tarihi kiliseyi talan ettiler

İstanbul Fatih'te ibadete kapalı olan tarihi bir kilise, definecilerin hedefindeydi. Kilisenin içinde kazı yapan şüpheliler, 5 tabloyu çaldı. CNN TÜRK Muhabiri Özgür Deniz Kaya ve kameraman Alper Öztürk'ün haberi.

Tarihi kilisenin kilidini kırdılar. İçeri girip define kazısı yaptılar. Değerli bir şey bulamayınca duvardaki tarihi tabloları çalıp kayıplara karıştılar.


Burası Balat Mürselpaşa Caddesi üzerinde bulunan ibadete kapalı tarihi bir kilise. İddiaya göre, defineciler izinsiz bir şekilde kilisenin içinde kazı yaptı. Ancak aradıklarını bulamayınca duvardaki 5 tarihi tabloyu çaldılar. Olayın ardından operasyon için düğmeye basıldı. Fatih İlçe Emniyet Müdürlü Balat Polis Merkezi Amirliği ekipleri çalışma başlattı. Definecilerin paha biçilemeyen tabloları antikacılara satmaya çalıştıklarını belirlendi. Definecilerin kaldığı pasajı tespit edilerek operasyon düzenlendi. Balat'taki bir pasaja düzenlenen operasyonda kiliseden çalındığı belirlen 5 tablo ele geçirildi. Operasyonda define kazısı yapan 4 kişi gözaltına alındı.


Ceylan derisi üzerine melek ve şeytan figürlerinin işlendiği tablonun paha biçilemez nitelikte olduğu öğrenildi. Definecilerin çaldığı 5 tarihi tablo kilise yöneticilerine teslim edildi.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS