Tarımda yol haritası ne? Nerede, ne, ne kadar üretilmeli?

Tarımda yol haritası ne? Nerede, ne, ne kadar üretilmeli?

Bir yanda iklim değişikliği ile mücadele, bir yanda özellikle pandemi sonrası yaşanan sıkıntılar. Gıdanın önemi küresel çapta artıyor. Peki Türkiye’nin tarıma yönelik planları ne?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gıda-tarım son yıllarda en önemli başlıklardan. Peki Türkiye’nin tarıma yönelik planları ne? Onların başında toprağı verimli kullanmak geliyor. Bunun için öncelikle Türkiye’de nerde ve hangi toprağı nasıl elverişli kullanacak buna bakılacak. Hangi ürüne ne kadar ihtiyaç var bu da ayrıca belirlenecek. Hem iklime, hem toprağa hem de ihtiyaca uygun ekim yapılacak.

Bir süredir tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesinin önüne geçilmesi üzerinde duruluyor. Bu adımlar daha hızlı atılacak. Atıl arazilerde üretimin canlandırılması için adımlar atılması ve sözleşmeli tarım modelinin daha çok öne çıkması da hedefler arasında.

Su tasarrufu en önemli başlıklardan. En çok kullanım alanlarından biri de tarım. Bu nedenle arımda su daha az nasıl kullanılabilir bunun üzerine bir planlama da yapılıyor. Planlara göre en az su ile en çok verim nasıl alınır bunun adımları da daha hızlı devreye girecek.

Akkuyu NGS'de sona doğru

Akkuyu NGS'de sona doğru