TBMM'ye "aşı istemiyoruz" dilekçesi

Video: TBMM'ye "aşı istemiyoruz" dilekçesi

Bir yandan koronavirüs aşıları gelmeye devam ederken bir yandan da aşı olmak istemeyenler gündemde. Aşı olmak istemeyen bazı kişilerin Meclis Dilekçe Komisyonuna başvurması üzerine, komisyon harekete geçti. Ancak Başkan Belma Satır "Aşı kişilerin tercihine bırakılamaz" diyor.

Aşı sırası gelmesine rağmen yaptırmayanların oranı yüzde 25'i buldu. Aşı olmak istemeyen onlarca kişi Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne başvurdu. Onlara cevap Meclis Dilekçe Komisyonu'ndan geldi. "Aşı olmak zorunda değilsiniz" diyen komisyon aşı olmak kişinin topluma karşı sorumluluğudur dedi.

Meclis Dilekçe Komisyonu başvurular üzerine harekete geçti. Hem mevzuat hem de Sağlık Bakanlığı nezdinde araştırma yapıldı.

Komisyon Başkanı Belma Satır aşı olmaktan istemeyenlere seslendi. Aşı "Kişilerin tercihine bırakılacak konu değil "başka insanların hastalanarak, hayatını kaybetmesine yol açabilirsiniz uyarısını yaptı.

Ayrıca komisyon aşının hastalıklardan korunmak için en etkili yöntemlerden biri olduğuna dikkat çekti, aşı sayesinde yeryüzünde silinmiş pek çok hastalığın bulunduğu hatırlatıldı. Aşı olmak istemeyenlere, "Aşı olmak, kişinin topluma karşı sorumluluğudur" çağrısında bulundu.

Öte yandan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulunda da konu gündeme geldi. Bilim Kurulu üyeleri aşılamanın önemine dikkat çekti. Aşı sırası gelip de aşı olmak istemeyenlerin oranlarının da sistemden kamuoyuna açıklanması gerektiğini belirtti. Aşılama oranlarının artması gerektiği vurgulandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS