Tedbirlere uymayana hapis cezası

Video: Tedbirlere uymayana hapis cezası

Koronavirüsle mücadele kapsamında yeni tedbirler kapıda olacak. Sonbahar ve kış aylarında salgının kontrol altına alınması için sıkı denetimler yapılacak. Eğer o denetimlerden sonuç alınırsa salgın verilerinin nisan ve mayıs ayına dönebileceği belirtiliyor. Tedbirlere uymayanlaraysa hapis cezası kapıda.

Denetimler arttırılacak, cezasını ödemeyen kamuz hizmeti alamayacak. Tedbirlere uymayanlar hapis cezasına çarptırılacak. Koronavirüsle mücadelde ekim ayında yeni bir safhaya geçilecek.

Türkiye'de vaka sayılarının ve bulaş riskinin artması nedeniyle yeni önlemler kapıda olacak. Bakanlar Kurulu'nda ve Bilim Kurulu toplantılarında salgının sonbaharda geleceği nokta ve kışın beklenen tabloya ilişkin değerlendirmeler yapıldı. Önlemler kapsamında bölgesel olarak bazı ilave tedbirler alınacak olsa da sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanması henüz beklenmiyor. Uzmanlar, denetimlerden ciddi sonuçlar alınması durumunda verilerin nisan ve mayıs aylarına dönebileceği görüşünde.

Tedbirler kapsamında kurallara uymayanlara cezai işlem uygulancak, cezasını ödemeyenlerse kamu hizmetlerinden yararlnamayacak. Ceza sadece maddi olarak değil, hapis cezası olarak da uygulanacak. Savcılar, tedbire uymayana bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranıştan 2 aydan bir yıla kadar hapis istemiyle soruşturma başlatabilecek.

Önlemler arasında en çok konuşanlardan biri de mesai saatlerinin düzenlenmesi. Özel sektörün de kamu gibi mesai saati uygulaması ve AVM'lerdeki saat ayarlamaları da gündemde.

Ve alınan tedbirlerin yansıması... Son günlerde Ankara'da vaka artışının yavaşladığı, maske ve mesafe kuralına daha fazla uyulmaya başlandığı öğrenildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS