Teröristlerden "Başbağlar" itirafı

Teröristlerden "Başbağlar" itirafı

29 yıl önce Erzincan'da terör örgütü PKK'nın 33 masumu öldürdüğü Başbağlar Katliamı'na ilişkin yeni iddianame hazırlandı. Teröristlerin itiraflarına da yer verilen o iddianamede kimileri "pişmanım" derken, kimileri ise katliamı soğukkanlılıkla anlattı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

5 Temmuz 1993 gecesi Erzincan Kemaliye'de PKK'lı teröristlerin saldırdığı Başbağlar'da terör en kanlı yüzünü göstermişti. 28 silahsız köylü, kurşuna dizilmiş, direnen 5 kişi ise yakılarak katledilmişti. O katliamdan sadece 3 kişi kurtulabildi.

Masum sivillerin katledilmesine ilişkin 21 sanık hakkında 29 yıl sonra ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yeni bir dava açılmıştı. Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığının hazırladığı iddianamede, farklı operasyonlarda yakalanmış teröristlerin katliama ilişkin ifadelerine de yer verildi. Kan donduran o ifadelerde bir terörist, katliamı gecesi 4 time ayrılarak köye nasıl yaklaştıklarını anlattı. Bir diğeri ise Başbağlar'ın "devlet yanlısı bir köy" olduğu için seçildiğini söyledi. Eyleme katılmadığını iddia eden bir terörist ise "Eylemi bölgede üstleniyoruz, uluslararası alanda üstlenmiyoruz dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İfadesinde pişman olduğunu belirten teröristlerin yanı sıra soğuk kanlılıkla yaşananları anlatanlar da dikkat çekti.