Ticarette Türkiye’nin önemi arttı

Ticarette Türkiye’nin önemi arttı

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası ticaret rotalarında Türkiye’nin önemi arttı. Türkiye'nin temmuz ayında ihracatını en çok arttırdığı ülke Rusya oldu. Bazı Avrupa Birliği ülkelerindeki firmaların ürünlerini Türkiye üzerinden Rusya’ya satmayı planladıkları da konuşulanlar arasında. Peki, ihracatçılar ne diyor? Şimdi konuya biraz daha yakından bakacağız.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası ticaret dengeleri değişti. Türkiye'nin önemi daha da arttı. Türkiye'nin temmuz ayında ihracatını en çok arttırdığı ülke Rusya oldu. Rusya'dan gelen bu talebin daha da artabileceği beklentisi var.

Hürriyet Gazetesi’ne göre bazı Avrupa Birliği ülkelerindeki firmaların ürünlerini Türkiye üzerinden Rusya’ya satmayı planladıkları da konuşulanlar arasında. Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe, "Rusya ile ihracatımızda kimyevi maddeler ve yaş meyve sebze ürünleri önde geliyor. Savaşla birlikte özellikle ABD ve AB yaptırımlarının ardından Rusya’nın ikame arayışlarından dolayı bu talep son aylarda daha çok artış gösterdi. '' vurgusu yaptı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Öte yandan ab ülkeleri de ihracatımızın çok çok önemli bir parçasını teşkil ediyor. Avrupalı firmaların da Türkiye’nin Rusya’yla devam eden ticari ilişkilerinden yararlanmak için bir girişimde olmaları söz konusu olabilir" diye konuştu.

Ayrıca geçtiğimiz haftalarda, Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu Hükümetler Arası Sanayi Çalışma Komisyonu’yla, İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Denetim Kurulu Üyesi Gökhan Turhan’ın önderliğinde bir ticari heyetin Rusya’ya gittiği belirtildi.
Ve karşılıklı alışverişi hızlandırmak için bir sekreterya kurma talebinin oluştuğu öğrenildi. Ticaret Bakanlığı’nın da konuyla ilgili çalışmaları başlattığı dile getirildi. Turhan da Rusya’nın Euro ile alışveriş yapmak istemediğine işaret ederek, "Rusya’nın Çin ve Türkiye dışında çok fazla seçeneği yok" dedi.