Toplumsal şiddet niye arttı?

Video: Toplumsal şiddet niye arttı?
Okulda görülen yaralamalar, bireysel silahlanmanın artması, şiddet vakaları artıyor. Ekranda, sinemada, bilgisayarda kullanılan dil ve görüntüler, şiddeti körüklüyor mu? Uzmanlar ne diyor, anne babalara ne görev düşüyor. CNNTÜRK muhabiri <a class="in-news-link" href="/zeynep-karamustafa" target="_blank" title="Zeynep Karamustafa haberleri">Zeynep Karamustafa</a> ve kameraman <a class="in-news-link" href="/serkan-emekci" target="_blank" title="Serkan Emekçi haberleri">Serkan Emekçi</a> araştırdı.

Okulda görülen yaralamalar, bireysel silahlanmanın artması, şiddet vakaları artıyor. Ekranda, sinemada, bilgisayarda kullanılan dil ve görüntüler, şiddeti körüklüyor mu? Uzmanlar ne diyor, anne babalara ne görev düşüyor. CNNTÜRK muhabiri Zeynep Karamustafa ve kameraman Serkan Emekçi araştırdı.

Televizyonlar, bilgisayar oyunları, sosyal medya ile hayatın dijitalleştiği günümüzde, şiddet oranlarındaki hızlı artış gözlerden kaçmıyor.

Özellikle gençlerde ve çocuklarda şiddet eğiliminin artmasının nedenleri araştırılıyor.

Psikiyatrist Doç. Dr. Elif Mutlu, medyada kullanılan dilin şiddeti tetiklediğini ve bu yüzden şiddetin sıradanlaştığını dile getiriyor.

Mutlu, "Bir evin içindeki iletişim dili, yani duyguları ifade etmek, yani kızgınlığınızı, üzüntünüzü ifade etme diliniz nasılsa, çocuklarınız da bu dili öğrenecektir. Dolayısıyla çocuklarda şiddeti önlemek için anne babanın kendi iletişimlerini uygun hale getirmeleri gerekir." sözleriyle anne babalara büyük bir görev düştüğünü ifade ediyor.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS