Torun: Görüntüler iktidarın ekmeğine yağ sürüyor

Video: Torun: Görüntüler iktidarın ekmeğine yağ sürüyor

Maltepe Belediyesi'ndeki temizlik işçileri greve gitti, sokaklarda çöp dağları oluştu. CHP'nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Gazete Duvar'a konuştu. Görüntüleri değerlendiren Torun, " İktidarın ekmeğine yağ sürecek nitelikte olması bizi üzmüştür” dedi.

23 Şubat'tan bu yana Maltepe Belediyesi'nin temizlik işçileri grev yapıyor. Hal böyle olunca, toplanmayan çöpler birikti. Öte yandan semtte kötü kokulara da neden oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi çöpleri toplama kararı alınca Maltepeli işçilerin tepkisini çekti. Grevdeki işçiler büyükşehir belediyesini grev kırıcılıkla suçladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise tepkilerin ardından bir açıklama yaptı. Açıklamada salgın döneminde temizliğin hayati önem taşıdığı vurgulandı, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin şikayetlere kayıtsız kalması, toplum sağlığı açısından mümkün değildir" denildi.

CHP’li ilçe belediyelerinde son aylarda peş peşe alınan grev kararları, bazı CHP’liler tarafından manidar bulunuyor.

CHP'nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Görüşmeler şeffaf bir şekilde devam ediyor" dedi.

Ortaya çıkan görüntüler için ise "Yıllardır işçileri kuru ekmeğe mahkûm eden siyasi iktidarın ekmeğine yağ sürecek nitelikte olması bizleri üzmüştür." ifadelerini kullandı.

Asgari ücretin 2 bin 825 lira olduğunu hatırlatan Torun, "Bizim belediyelerimiz en az 3 bin 100 lira vermektedir.” dedi.

İşçilerin örgütlü olduğu DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan ise "Ne iktidara yaraması amacımız vardır ne de belediyeyi zora sokmak, hizmetini engellemek isteriz. Ancak grev ister istemez işin durması demektir. Grev devam ettiği sürece halka hizmetin aksaması da kaçınılmaz." ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS