Trafik sigortasında önemli değişiklik!

Video: Trafik sigortasında önemli değişiklik!

Trafik sigortasında değişiklik öngören yasa tasarısı, Meclis’e gönderildi, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmeye başlanacak tasarı yasalaşırsa trafik sigortasında bir dizi yeni düzenleme öngörülüyor.

Trafik sigortasında yeni düzenleme yolda. Düzenlemeye ilişkin teklif,, plan ve bütçe komisyonu’nda görüşülmeye başlanacak.. Tasarı ile trafik sigortasında bir dizi yeni düzenleme öngörülüyor.

En önemli düzenleme ise trafik kazaları tazminatlarına ilişkin olacak. Trafik sigortasında ödenen vefat sakatlık tazminatına standart gelecek. Benzer olaylarda mahkemelerin farklı tazminata hükmetmesinin önüne geçilecek. Aynı zamanda tazminat için devreye giren "hasar aracısı" gibi isimlerle kazalara ilişkin dava süreçlerini işletenlerin önüne geçilecek. Mevcut durumda vatandaşlar daha fazla tazminat alınabileceği düşüncesi ile söz konusu aracılara vekalet veriyor, ardından 2-3 yıl süren davaların sonucu bekleniyordu. Aracılar da söz konusu tazminatların yüzde 30 ila 50'sine yakın kısmına el koyuyordu. Düzenleme yasalaşırsa tazminat sigorta şirketi tarafından hemen ödenecek. Hem vatandaş mağdur olmayacak, hem de mahkemelerdeki yoğunluk azalacak.

Trafik sigorta düzenlemesi ile ticari araçlar ve araç kiralama şirketleri, trafik sigortasından kâr, gelir, kira kaybı, iş durması gibi tazminatları talep edemeyecek, etseler de ödenmeyecek. Örneğin, trafik sigortasının kapsamında olmamasına karşın kiralık araç kazaya karıştığında, onarımı süresince oluşan gelir kaybını araç kiralama şirketleri sigorta şirketinden talep edebiliyor. Bazı mahkemeler de ödenmesine hükmediyordu. Yasa çıkarsa talep edilmeyecek.

Sürücüler, küçük hasarlar için değer kaybı tazminatı talep edemeyecek. Trafikten çekilecek, hurdaya çıkmış araçlar sigortadan değer kaybı tazminatı alamayacak. Terör eylemlerinde kullanılan araçların neden olduğu zararlar trafik sigortasından ödenmeyecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS