Trump neden o kelimeyi seçti?

Video: Trump neden o kelimeyi seçti?
CNN TÜRK yorumcusu <a class="in-news-link" href="/hakan-celik" target="_blank" title="Hakan Çelik haberleri">Hakan Çelik</a>, <a class="in-news-link" href="/gunun-yorumu" target="_blank" title="Günün Yorumu haberleri">Günün Yorumu</a>’nda Trump'ın sözlerini ve bunun politik anlamını değerlendirdi.

CNN TÜRK yorumcusu Hakan Çelik, Günün Yorumu’nda Trump'ın sözlerini ve bunun politik anlamını değerlendirdi.

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'yi hedef alan ve çok sert ifadeler içeren son tweetinde İngilizce "Devastate" kelimesini kullandı.

Bu ifadenin Türkçe karşılığı "mahvetmek", "yıkmak". Bir ülke hakkında kötü ve olumsuz bir söz söylemek isteyen bir kişinin İngilizce'de bundan daha ağır sözcük bulabilmesi neredeyse imkansız.

Bunun bir basamak ötesinde ancak küfür içeren veya argo bir ifade kullanılabilirdi.

ABD Başkanı Trump seçtiği bu ifadeyle NATO müttefiki Türkiye'yi pratikte neredeyse Kuzey Kore ve İran ile aynı seviyeye çekmiş oldu.

Bunu bilinçli ve istekli şekilde mi yaptı yoksa daha önceki sosyal medya paylaşımlarında olduğu gibi söyleyeceği sözün ne anlama geldiğini çok hesaplamadan mı kullandı henüz bilmiyoruz ancak Donald Trump kendi ekibiyle ilgili açıklama ve değerlendirmelerinde de tarihte hiçbir başkanın kullanmadığı kadar ağır ve ölçüsüz kelimeler seçiyor. 

Motivasyonu ne olursa olsun, Trump bu tweetiyle Amerika Birleşik Devletlerinin itibarı ve inandırıcılığına büyük darbe indirmiştir. Prestij kaybına uğrayan sadece ABD değil aynı zamanda  NATO ittifakıdır. Zira NATO'nın en güçlü ülkesi durumundaki ABD, askeri anlamda ikinci güçlü ülke Türkiye'de yıkıma yol açacağını açıkça ilan etmiş ve ittifakın geleceğini dinamitlemiştir. 

Türkiye'nin dikkat etmesi gereken bir başka kritik husus Trump'ın dile getirdiği görüşlerin sadece bizzat başkan tarafından değil aynı zamanda müesses nizam yani kurulu düzen tarafından da paylaşıldığıdır.

Zira Trump'ın "Suriye'den çekiliyoruz" dediği andan itibaren CIA, Pentagon, Kongre'deki şahinler ve Yahudi lobisi, Başkan'ın bu kararı uygulamaması için resmen abluka uyguluyor.

Şurası artık kuşku götürmeyen bir gerçek; Trump herhangi bir nedenden ötürü azledilse veya görevinden çekilse bile Ankara'nın karşısında artık uzun süre tarif edildiği gibi bir stratejik müttefik yok.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS