TSK'dan orman yangınlarına 'rezerv güç'

TSK'dan orman yangınlarına 'rezerv güç'

Türk Silahlı Kuvvetleri, büyük orman yangınlarının söndürülmesinde "rezerv güç" görevi yapacak. Bu kapsamda Milli Savunma Bakanlığı tarafından iki uçak ve 18 helikopter belirlendi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mili Savunma Bakanlığı envanterinde bulunan C-130 Herkül tipi iki uçak ve aralarında uçan kale olarak nitelendirilen Chinook'ların da bulunduğu 18 helikopter bundan sonra büyük orman yangınlarında görev alacak.

Milli savunma ile tarım ve orman bakanlıkları arasında, MSB envanterinde bulunan hava araçlarının orman yangınlarında rezerv güç olarak kullanılmasına yönelik iş birliği protokolü 1 Haziran'da imzalanmıştı. Bu kapsamda Milli Savunma Bakanlığı, harekat ihtiyaçları doğrultusunda büyük orman yangınlarına müdahale görevi için 2 uçak ve aralarında uçan kale olarak nitelendirilen Chinook'ların da bulunduğu 18 helikopteri "rezerv güç" olarak belirledi.

Ayrıca uçak ve helikopterlerde kullanılmak üzere 2 buçuk ve 7 buçuk tonluk "bambi baket" adı verilen kauçuk yangın söndürme kovaları tedarik edildi. Söz konusu kovaların kullanılmasına yönelik helikopter teknisyenlerine eğitim verilirken, pilotlar da yangınlardaki harekat tarzı ve bambi baket kullanımı eğitimi aldı. Bunların yanı sıra yangınla mücadelede kullanılan yangın kutusuna yönelik ise C-130 E uçaklarının pilotlarına ve uçuş teknisyenlerine eğitim verildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından sağlanan rezerv güç, AFAD ve Orman Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Büyük Orman Yangını Müdahale Planı'nda yer alan üçüncü ve dördüncü seviye yangınlarda kullanılacak. Rezerv güç, Tarım ve Orman Bakanlığından gelen talebin Milli Savunma Bakanlığı tarafından uygun görülmesinin ardından harekete geçecek. Yangına müdahale sırasında Orman Genel Müdürlüğü ile Kuvvet Komutanlıkları arasında özel haberleşme kanalları kullanılacak. C-130 Herkül tipi uçaklar ve bazı helikopterler rezerv güç görevi kapsamında Kayseri'de konuşlu olacak.