Tüketici bitmiş konut tercih etti

Video: Tüketici bitmiş konut tercih etti

Kamuoyunda ‘markalı projeler’ olarak adlandırılan konutlar üzerinde yapılan yeni konut fiyat endeksi’ sonuçları açıklandı. Fiyatların geçen yıla göre yüzde 6,03 arttığı markalı konutlarda satışların yüzde 75’i bitmiş konut stoklarından gerçekleşti.

Ağırlıklı olarak kurumsal gayrimenkul şirketlerinin ürettiği konutlar üzerinden geliştirilen yeni konut fiyat endeksi, Nisan 2021 sonuçları belli oldu. Tüketici bitmiş konut tercih etti.

Nisan'da satılan markalı konutların yüze 75,07’si bitmiş konut stoklarından, yüzde 24,93’ü bitmemiş konut stoklarından oluştu. Mart'ta bu oranlar bitmiş konutlarda yüzde 56,87, bitmemiş konut stoklarındaysa yüzde 43,13 olarak gerçekleşmişti.

Endekse göre nisan ayında fiyatlar, bir önceki aya göre yüze 0,19, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 6,03 oranında arttı. Artış, 2010 yılı ocak ayına göre ise yüzde 105,80 oranında oldu.

Markalı projelerden konut satın alan müşterilerin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları da incelendi. Nisan'da peşinat kullanım oranı yüzde 50,36, banka kredisi kullanım oranı yüzde 17,28 ve senet kullanım oranı yüzde 32,36 olarak gerçekleşti. Mart'ta peşinat kullanım oranı yüzde 61,56, banka kredisi kullanım oranı yüzde 14,01 ve senet kullanım oranı yüzde 24,43 olmuştu.

Nisan'da, markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 6,24’lük kısmı yabancı yatırımcılara yapıldı. Bu satışlarda ağırlıklı olarak 2+1 özellikteki konutların yüzde 35,71’lik tercih oranı ile öne çıktı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS