Son Dakika

Türk milletinin bağımsızlığı bugün 100 yaşında

A A

23.04.2020 - 08:48 Son Güncelleme:

Türkiye Büyük Millet Meclisi, bundan tam 100 yıl önce, 23 Nisan 1920'de kuruldu. Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde kurulan Meclis, milli iradenin gücüyle bir milletin yeniden uyanışı oldu. Yine Atatürk tarafından tüm dünya çocuklarına armağan edilen o uyanış, 91 yıldır Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanıyor.

Yıl 1920. Yurdun dört bir yanı işgal altında. Bir tarafta Yunanlılar diğer tarafta Fransızlar, İngilizler. Böyle bir dönemde bir olmayı birlikte omuz omuza olmayı bırakmayan bir millet. Ne düşmana geçit verdi. Ne de vatan toprağını bıraktı.

Bundan tam 100 yıl önce tarih sayfaları, dört tarafından kuşatılan bir milletin milli mücadelesini yazdı.

16 Mart 1920'de başlayan zorlu süreçte, İstanbul işgal altına alındı. 

Bu olayın üzerine Atatürk, aynı gün yayınladığı bildiri ile Osmanlı Devleti'nin yedi yüz yıllık hayatı ve egemenliğine son verildiğini, milli savaş dönemine girildiğini duyurdu. Halkı, yaşama ve bağımsızlık hakkını ve geleceğini savunmaya çağırdı. 19 Mart 1920'de bir bildiri yayımlandı.

O bildiride, Meclis'e bütün illerden üyeler katılacağı, her sancak bölgesi bir seçim bölgesi olacağı, seçimlerin en geç 15 gün içinde yapılacağı yazılıydı.

Tarih sayfaları 23 nisan 1920 gösterdiğinde Ankara'ya Türkiye'nin dört bir yanından insan geldi. O gün yurdun dört bir yanında Meclis'in açılma heyecanı vardı.

Ve Birinci Meclis'in Başkanı, Kurtuluş Savaşı'nın mimarı Mustafa Kemal Atatürk. Bir gün sonra Meclis Başkanı seçildi. Ve o günkü konuşması yine tarih sayfalarındaki şanlı yerini aldı.

Böylece Türkiye Büyük Millet Meclisi, ulusal nitelikli ve ulusal egemenliğe dayalı ilk Meclis oldu. Ardından büyük zaferleri getiren bu önemli tarih, Atatürk'ün isteği ile 23 Nisan 1924'te bayram olarak kutlanmaya başlandı.

O günden beri 23 Nisan günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanıyor. O günden bugüne tam 100 yıl geride kaldı.

Bugün,bir liderin bir ulusun tarihini yeniden yazdığı, "Egemenliğin kayıtsız şartsız millete verildiği" milletin iradesini temsil eden Meclis'in açıldığı gün 23 Nisan 1920'nin 100.üncü yıl dönümü.