Türk Silahlı Kuvvetleri için kritik gün

Türk Silahlı Kuvvetleri için kritik gün

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde terfi ve atama heyecanı başladı. YAŞ toplantısı ile hem albay hem de generallerinin terfi, emeklilik ve atama işlemlerinin kararlaştırılacak. Kritik Yüksek Askeri Şura toplantısı bugün gerçekleştirilecek. Peki, toplantıda hangi kararların alınması bekleniyor? İşte detaylar...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

TSK'NIN KOMUTA KADEMESİNİN DURUMU NETLEŞECEK

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde terfi, atama ve emeklilik işlemleri masaya yatırılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki Yüksek Askeri Şura toplantısında kritik kararlar alınacak.

Yüksek Askeri Şura toplantısı bugün (4 Ağustos Perşembe) Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilecek. Şura toplantısı öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki YAŞ üyeleri Anıtkabir'i ziyaret edecek.

YAŞ'ta albayların terfileri, görev sürelerinin uzatılması veya emekliye ayırma işlemlerinin yanı sıra generallerin terfi ve atama dosyaları ele alınacak. Erdoğan başkanlığındaki toplantıya şura üyeleri Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Savunma, Adalet, Dışişleri, İçişleri, Hazine ve Maliye ve Milli Eğitim Bakanları katılacak. Toplantıda ayrıca Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile kuvvet komutanları da olacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

KOMUTA KADEMESİ DEĞİŞECEK Mİ?

YAŞ toplantısında gözler komuta kademesiyle ilgili alınacak kararlarda. Toplantıda ayrıca TSK komuta kademesinin durumu da gündemde olacak. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, 18 Eylül 1955 doğumlu. Güler'in görev süresinin uzatılması durumunda Fevzi Çakmak'ın ardından 67 yaşından sonra görev yapan ilk Genelkurmay Başkanı olacak.

DENİZ-HAVA KUVVET KOMUTANLARININ DURUMU GÖRÜŞÜLECEK

Görev süreleri geçen sene 1 yıl uzatılan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz'ün durumları da YAŞ'ta görüşülecek. Görev sürelerinin uzatılması durumunda Oramiral Özbal Deniz Kuvvetleri'nde, Orgeneral Küçükakyüz ise Hava Kuvvetleri'nde 4 yıldan fazla kuvvet komutanlığı yapan üçüncü isimler olacak.