"Türk Yargı Etiği" bildirgesinde sona gelindi

Video: "Türk Yargı Etiği" bildirgesinde sona gelindi

Türk Yargı Etiği Bildirgesine ilişkin çalışmalarda sona gelindi. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün başkanlığında toplanan Hâkimler ve Savcılar Kurulu taslak metin üzerindeki son değerlendirmeleri yaptı. Bildirge önümüzdeki günlerde açıklanacak.

2016 yılından beri "Güven veren adalet" anlayışıyla üzerinde çalışılan "Türk Yargı Etiği Bildirgesi" tamamlanmak üzere.


Taslak metin üzerindeki son değerlendirmeler Adalet Bakanı Abdulhamit Gül başkanlığında toplanan Hâkim ve Savcılar Kurulu tarafından yapıldı.


Türk Yargı Etiği Bildirgesi'nde, hâkim ve savcılar "Bağımsızdırlar", "Tarafsızdırlar", "Yargıya olan güveni temsil ederler", "Mesleğe yaraşır şekilde davranırlar" vurgusu yer alıyor.


Yargı etiği konusunda çalışmalar yapmak üzere 2016'da HSK bünyesinde Yargı Etiği Bürosu oluşturulmuştu.


2017-2021 Yargı Strateji Belgesi'nde de "etik kuralları belirleme çalışmalarının yapılması" hedefi yer aldı.


Bu süreçte, uluslararası belgeler taranırken, hâkim-savcılar başta olmak üzere yargı çevreleri ile geniş istişarelerde bulunuldu.


UYAP üzerinden anketler yapıldı ve bu yolla özgün ilk Türk Yargı Etiği Bildirgesi taslak metni ortaya çıkarıldı.


Türk yargısının bu alandaki ilk etik bildirgesi olan taslak metinde hâkim-savcıların etik olarak uyması gereken kurallar düzenlenirken kriterler de gösterildi.


Hâkim-savcıların bireysel ve kolektif olarak tarafsızlık ve dürüstlük bakımından halkın güvenini sağlama ve artırma görevi olduğu vurgulandı ve bu ödev düzenlendi.


Yargı mensuplarının etik olarak duruşma, karar, temyiz ve diğer işlem aşamalarında kendisini yargılamadan zorunlu olarak el çektirecek olayları asgariye indirecek şekilde hareket edecekleri de yer aldı.


Bildirgede Yargı mensubunun kendisinin ve ailesinin kişisel veya ekonomik faaliyetlerini de bu doğrultuda düzenleyeceği de vurgulandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS