Türkiye dahil 139 ülkede küresel iklim grevi düzenlendi

Video: Türkiye dahil 139 ülkede küresel iklim grevi düzenlendi

Bugün aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 139 ülkede eylem vardı. Hükümetleri, "iklim değişikliği" konusunda harekete geçmeye zorlamak için gençler, "küresel iklim grevi" eylemleri yaptı.

Greta Thunberg henüz 16 yaşında. Ama tam 139 ülkenin gençlerini etkilemeyi başardı. O ülkelerden biri de Türkiye oldu. İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya'da küresel iklim grevine destek eylemleri vardı. "İklim değişikliğine dur demek için" toplandılar. Bu kez söz gençlerdeydi. Tüm insanlığa çağrı yaptılar.


Kadıköy'de toplanan grup basın açıklamasının ardından Yoğurtçu Parkı'na kadar yürüdü. Ankara'da da yaklaşık 6 bin öğrenci toplandı. Eyleme öğretmenler ve veliler de destek verdi. İzmir Alsancak'ta bulunan Gündoğdu Meydanı'nda da liseli gençlerin oturma eylemi vardı.


Antalya'daki eylemde ise yenilenebilir enerji kaynaklarına dikkat çekildi. İlkokul öğrencileri rüzgar gülleri yaparak sahile bıraktı.


Eylem için, küresel ısınma nedeniyle kaybedilme riski olan Konyaaltı sahili seçildi. Fabrika bacalarından orman yangınlarına kadar birçok noktaya dikkat çekildi.


Küresel iklim grevi eylemlerinin bugüne kadar düzenlenen en büyük iklim gösterisi oldu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS