Türkiye Deniz Bakanlığı mı kurmalı?

Türkiye Deniz Bakanlığı mı kurmalı?

Denizleri kontrol eden dünyayı kontrol eder. Birçok uzmana göre ticaretten güvenliğe kadar birçok mücadelenin ana ekseni artık denizler. Peki Türkiye ne yapmalı, Deniz Bakanlığı mı kurmalı? Uzman isimlere sorduk.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hem güvenlikte hem ekonomide hemde ticarette denizler önemli. Denizler ülkeler ve devletler için hayati. Peki, Türkiye ne yapmalı?

Türkiye Mavi Vatan kavramıyla Doğu Akdeniz'deki enerji mücadelesinde iddiasını ortaya koydu. Mavi Vatan'la Akdeniz ve Karadeniz 462 kilometrekarelik alanda hakkı olduğunu tüm dünyaya duyurdu. Ancak Yunanistan ve ABD'nin karşı adımı adaları silahlandırmak ve yeni üsler kurmak oldu. Türkiye ise enerji arayışlarını Akdeniz'e kaydırmış durumda. İHA ve SİHA'larıyla bölge gözleniyor. Olası bir çatışma anında eller tetikte. Sahil güvenlik görevini yapıyor? Peki, bu yeterli mi? Türkiye Deniz Bakanlığı mı kurmalı?

Mavi Vatan kavramı sadece bölgedeki enerji mücadelesi için önemli değil. Deniz avcılığı ticareti de ekonomi mücadelesinde ön planda. Sağlıklı bir balıkçılık için de bakanlık önemli. 1 Eylül itibariyle denizlerde av sezonu başladı. Birçok uzman, Türkiye'nin balıkçılık politkasını değiştirmesi gerektiğini söylüyor. Peki, neden? Çünkü her geçen yıl avlanan balık miktarı azalıyor. Denizler alarm veriyor. 2000'li yıllarda biz 500-600 bin ton arasında balık avlıyordu Türk denizcileri. Şimdi bu rakam 2021 yılı istatistiklerine göre 300 bin ton. Yani yarıya yarıya düşmüş durumda. Uzmanlara göre denizlerdeki av politikası değişmeli. Deniz bitti, rota değişmeli, balıkçılık sürdürülebilir hale getirilmeli.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dünya tarihinde denizler güç dengesini bozdu. Önceleri İpek yolundaki ülkeler zengin ülkelerdi. Kıtaların keşfiyle zenginlik denizde güçlü olan devletlere geçti. Şimdi yine denizler kritik önemde.