Türkiye evde kaldı, e-devletten hizmet alımı arttı

Video: Türkiye evde kaldı, e-devletten hizmet alımı arttı

Koronavirüs nedeniyle evde kal çağrısına uyan vatandaşlar kamu hizmetlerini almak için e-devleti tercih etti. E-devlet kullanımı arttı. E-devlet kullanımı kadar internet dolandırıcıları da arttı. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç vatandaşları uyardı. Oltalama saldırılarına dikkat dedi.

Türkiye evde kaldı. Koronavirüs salgını nedeniyle kamu hizmetlerinin alımında da tercih e-devlet oldu.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, e-devlet kullanım rakamlarına dair ayrıntıları açıkladı. Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi sorgulaması mart ayında 598 bin 565'e yükseldi. Tapu bilgisi, doğal gaz abonelik sözleşmesi gibi sorgulamalar da artış oldu.

Eğitim bilişim ağı için e-devlet kapısı üzerinden şubat ayında 25 bin 186 sorgulama yapılırken, bu sayının martta yaklaşık 30 kat artarak 766 bin 491 oldu. İlaç kullanım süresi hizmeti Şubat ayında 1 milyon 182 bin 775 kez sorgulamaya tabi tutuldu. Bu rakam mart ayında 2 milyon 2 bin 972'ye yükseldi.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, ücretsiz maske talebi ve seyahat izin belgesinin e-devletten alındığını hatırlattı. Vatandaşlara yönelik uyarıları vardı. Koç, alışveriş sitelerinde "Maske kazandınız, hemen tıklayın" gibi oltalama saldırılar garçekleştirildiğini söyledi.

Maske, kolonya reklamlarına dikkat çekti. Kısa mesajlar, web sayfaları ve sosyal medya üzerinden yayınlanan reklamlar ile zararlı sitelere yönlendirildiğini belirtti. Vatandaşların dikkatli olmalarını istedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS