Türkiye harekete geçti, satış durduruldu

Türkiye harekete geçti, satış durduruldu

Fatih Sultan Mehmet Han'ın tuğrası bulunan ve İstanbul'dan kaçırıldığı tespit edilen "Vakıf Senedi" belgesi İngiltere'de satışa çıkarılacaktı. Ancak Türkiye Interpol'e başvurmuş satışın durdurulmasını talep etmişti. O belge satıştan çekildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiye'nin Interpol’e girişimi sonuç verdi. Fatih tuğralı belgenin satışı durduruldu. Balıkesir'de bulunan Zağanos Paşa Vakfı'nın kuruluş amacı ve kuruluş şartlarının yer aldığı Hicri 866 tarihli belgede, Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet Han'ın tuğrası bulunuyor. O belge, İngiltere'nin başkenti Londra'da müzayede çıkarılacaktı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü Tescil Dairesi Başkanlığı ile Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü Kaçakçılık Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan araştırmada, söz konusu vakfiyenin 1918-1920'li yıllarda İngilizlerin İstanbul'u işgali sırasında kaçırılan eserlerden olduğu belirlendi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nde Zağanos Paşa Vakfı'nın tüm yazışmalarının bulunduğu, sadece vakıf senedi olarak bilinen belgenin kayıp olduğu tespit edildi. Yıllardır aranan vakfiyenin müzayedede satışa çıkarılacağının öğrenilmesi üzerine Türkiye harekete geçmiş, iade süreci için çalışma başlatmıştı. Türkiye’nin bu girişimleri sonuç verdi ve belge satıştan çekildi.

Arapça el yazısı ile yazılan, 114 santimetre uzunluğunda, 20,5 santimetre genişliğindeki eserin müzayede açılış fiyatı ise 80 bin paunt olarak açıklanmıştı.