Türkiye'de ilk iftar yapıldı

Video: Türkiye'de ilk iftar yapıldı

Koronavirüs nedeniyle Ramazanın ilk günü eskisi gibi değildi. Bu yıl ilk iftar geçen senelerde olduğu gibi akrabalar ya da komşularla toplu halde yapılamadı. Görev başında olan sağlık çalışanları ve emniyet ekipleri de ailelerinden uzakta oruçlarını açtı.

11 ayın sultanı Ramazan geldi, iftar için hazırlıklar tamamlandı. Sofralar kuruldu, dualar edildi. Ama bu Ramazan geçen senelere göre buruk başladı.

Her Ramazan gelenek haline gelmişti sokaklara uzun masalar kurulur mahalleli bir araya gelir ve iftarını açardı. Ama koronavirüs nedeniyle bu Ramazan öyle olmadı. Oruçlar evlerde açıldı. Camiler kapalı olunca ibadetler de evlerde yapıldı. Ramazan akşamlarında ziyaretçi akınına uğrayan Eyüp Sultan Camisi ve Sultanahmet Meydanı bu sene boş kaldı.

İlk iftar Türkiye'de akşam ezanının en erken okunduğu il olan Hakkari'de yapıldı. Oruçlarını açan vatandaşlar, ülkede huzurun sağlanması ve koronavirüsün bitmesi için dua etti.

İlk iftar en çok 7 gün 24 saat koronavirüsle mücadele ettiği için evine gidemeyen sağlık çalışanları için buruk geçti. Sağlık çalışanları, Ramazan ayının ilk iftarını, ailelerinden uzakta açmak zorunda kaldı. İftar sosyal mesafe kuralı gözetilerek yapıldı.

Muş'taki emniyet ekipleri de sağlıkçılarla aynı kaderi paylaştı. Ekipler, elleri tetikte nöbet tuttukları kontrol noktalarında ilk iftarlarını yaptı. Kentin farklı noktalarında güvenlik önlemi alan polis ekipleri, sırayla nöbet tutarak ilk oruçlarını açtı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS