Türkiye'de yaşam süresi kaç yıl?

Video: Türkiye'de yaşam süresi kaç yıl?

TÜİK verilerine göre, Türkiye’de doğuşta beklenen yaşam süresi 76,3 yıl olarak hesaplandı. Erkekler mi kadınlar mı daha çok yaşıyor? Hangi ilde yaşam süresi daha uzun? Türkiye İstatistik Kurumu araştırdı...

Türkiye İstatistik Kurumu. Türkiye'nin 'beklenen yaşam süresi' rakamlarını açıkladı. Verilere göre, Türkiye'nin yaşam süresi AB'den geride.

TÜİK 2013 'hayat tabloları' verilerine göre, doğuşta beklenen yaşam süresi Türkiye geneli için toplamda 76.3 yıl. Türkiye'de kadınlar daha uzun yaşıyor. Erkeklerde yaşam süresi  73.7, kadınlarda 79,4 yıl olarak belirlendi. 'Hayat tabloları' verileri Türkiye'de çalışma çağının başlangıcı olan 15 yaşındakilerin ortalama kalan yaşam süresini 62.8 yıl olarak gösterdi. 65 yaşındakiler için kalan yaşam süresi ise 16.7 yıl olarak belirlendi.

En uzun Giresunlular yaşıyor. Yaşam süresil 78.9 yıl. Rize ve Yalova ikinci sırada yer aldı. Yaşam süresinin en düşük olduğu il ise Erzurum olarak belirlendi.


Çanakkale'nin en güzel ormanı kesildi

Karaman'da erkekler daha uzun yaşıyor. Giresun'da ise kadınlar.

Peki İstanbul ve Ankara'da yaşam süresi nasıl? En fazla nüfusun bulunduğu İstanbul ikinci büyük nüfusa sahip olan Ankara'da, yaşam süresi Türkiye ortalamasından daha yüksek. Toplamda 77 yıl. Erkeklerde 74, kadınlarda ise 79 yıl olarak belirlendi.


Dünyanın en zengini hangi kitapları okuyor?

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS