Türkiye'nin inovatif aşı adayı DSÖ listesine girdi

Video: Türkiye'nin inovatif aşı adayı DSÖ listesine girdi

Türkiye'nin inovatif aşı adayı, Dünya Sağlık Örgütü listesine girdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, virüs benzeri parçacıklara dayalı aşı çalışmasının insan denemelerine geçen dünyadaki 4'ncü aşı adayı olduğunu ve Dünya Sağlık Örgütü'nün listesine girmeyi başardığını duyurdu.

İnovatif yani virüs benzeri parçacık aşısı, Dünya Sağlık Örgütü aşı adayı listesinde yer aldı. Açıklama Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'tan geldi. Bakan, TÜBİTAK Covid-19 Türkiye Platformu çatısı altında çalışmaları süren ve en yenilikçi aşı yöntemlerinden biri kabul edilen aşıya ilişkin detayları vurguladı. Virüs benzeri parçacıklara dayalı aşı çalışmasının insan denemelerine geçen dünyadaki 4'ncü aşı adayı olduğunu ve Dünya Sağlık Örgütü'nün listesine girmeyi başardığını duyurdu.

TÜBİTAK Covid-19 Türkiye Platformu kapsamında virüsle mücadele edebilecek aşı ve ilaç geliştirme çalışmaları koordine ediliyor. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre oluşturulan platform kapsamında 8'i aşı, 9'u ilaç olmak üzere 17 proje üzerinde çalışmalar yoğunlaştı. Platform bünyesinde inovatif bir yöntem olarak kabul edilen VLP temelli aşı çalışması da başlatıldı. ODTÜ'den Prof. Dr. Mayda Gürsel ile Bilkent Üniversitesi'nden İhsan Gürsel çiftinin ortak projesiyle geliştirilmeye başlanan aşı adayı, virüsün enfeksiyon yapmayan bir şeklini taklit etme prensibine dayanıyor. Dünyada sayılı, TÜBİTAK Covid-19 Türkiye Platformu kapsamında ise tek VLP teknolojisiyle geliştirilen aşı çalışması, 27 Mart'ta faz 1 aşamasına geçti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank da sosyal medya hesabından 27 Mart'ta Ankara Onkoloji Hastanesi'nde faz-1 çalışmaları öncesinde çekilen TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal'ın da aralarında olduğu bilim insanlarının fotoğrafını paylaştı. ''Dünyada VLP aşı adayları arasında klinik aşamaya geçen 4'üncü aşı adayı oldu. Böylece Dünya Sağlık Örgütü'nün listesine girmeyi başardı" notunu düştü..

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS