Türkiye'nin kaçırılan eserleri

Video: Türkiye'nin kaçırılan eserleri

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’den kaçırılan tarihi eserlerin getirilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Bakanlık son olarak iki tarihi eseri İngiltere’den Türkiye’ye, Anadolu Medeniyetleri Müzesi'ne getirdi. Eserlerden biri, milattan önce 3 binli yıllara dayanan "boğa arabası".

Türkiye’den kaçırılan tarihi eserlerin yeniden getirilmesi için çalışmalara başlandı. Son olarak da Londra’dan iki tarihi eser Türkiye’ye getirildi. İngiltere'deki bir müzayedede satışa çıkartılan eser Kültür ve Turizm Bakanlığı uzmanlarının dikkatini çekti, çükü eserin bilgilendirmesinde Türk Profesör Fikri Kulakoğlu'nun makalesi vardı. Türk polisi tarihi eserin satışının yapılmasını engelledi. Ardından da tarihi eserin Türkiye’ye getirilmesi için çalışma yapıldı. Sadece “boğa arabası” değil, Isparta kökenli Sidamara tipi Lahit de Londra’dan Türkiye’ye getirildi. İki ay gibi kısa sürede Türkiye’ye iadesi yapılan tarihi eserler şimdi Ankara’da Anadolu Medeneyitleri Müzesi’nde sergileniyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığıysa kültür mirasına ilişkin çalışmalarını sürdürüyor. Bakanlık bünyesinde yurt dışına kaçırılan eserlerin geri getirilmesi tarihi eser kaçakçılıklarıyla mücadele daire başkanlığı kuruldu.

Amaç, eserlerin tespiti ve geri dönüşünü daha hızlı hale getirmek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS