Türkiye'nin nüfus araştırması

Video: Türkiye'nin nüfus araştırması

Türkiyenin en geniş kapsamlı nüfus ve sağlık araştırması sonuçları açıklandı. Hacettepe Üniversitesi'nin 5 yılda bir açıkladığı sonuçlara göre, Türkiye halen genç bir nüfus yapısına sahip, ancak yaşlı nüfusun payı artıyor. Eğitim seviyesi, okullaşma oranı yükseldi. Ama kadınlarda ve çocuklarda obezite arttı. Geçmişe göre bir iyileşme olsa da beş yaşından küçük çocukların yüzde 6'sının boyu yaşına göre kısa.

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal'ın bahsettiği Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü, 2018 Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması.


Araştırmaya göre, Türkiye halen genç bir nüfus yapısına sahip, ancak yaşlı nüfusun payı artıyor. Toplam nüfusun %25'i 15 yaşın altında, 65 yaş ve üzeri nüfusun oranı ise ilk kez %10'a ulaştı. Son 20 yılda Türkiye'deki ortalama hane halkı büyüklüğü 4,5 kişiden 3,5 kişiye düştü. Hanelerin %9'u ise tek kişilik.


Eğitim seviyesinde, okullaşmada iyileşmeler mevcut. Ancak kadın ve erkek arasındaki fark lise ve üzeri eğitimde ve kırsal yerleşim yerlerinde devam ediyor. Eğitimde cinsiyet farklılığı genç kuşakta azaldı. Ancak lise ve üzeri eğitimde özellikle kırsal yerleşim yerlerinde yaşayan kadınlar için dezavantaj azalarak devam ediyor.


Evlenme yaşı ve akraba evliliği yaygınlığı değişmiyor. Rapora göre Türkiye'de 25-49 yaş grubundaki kadınlar için ilk evlenme yaşı son on yıl içerisinde değişmedi. Evliliklerin %24'ü akraba evliliği. Doğurganlık düzeyi de durağanlaştı...


Kadın başına düşen ortalama çocuk sayısı Kuzey Bölgesi'nde 1,6 çocuk iken, Doğu Anadolu Bölgesi'nde 3,2 çocuk. Ayrıca hastane doğumları artarken sezaryen yaygınlaşıyor. Son beş yıldaki doğumların %99'u bir sağlık kuruluşunda gerçekleşti. Doğumların yarısından fazlası sezaryen, sezaryen doğumlarda beş sene öncesine göre %4'lük bir artış var.


Rapora göre Türkiye'de beş yaşından küçük çocukların %6'sının boyunun yaşına göre kısa.


Türkiye'de çocukların %8'inin obez olduğu tespit edildi. Kadınlar arasında obezite artmaya devam ediyor.


Araştırmada Türkiye'de yaşayan Suriyeliler de ele alındı. Doğurganlık düzeyi kadın başına ortalama 5,3 çocuk seviyesindedir. Ortalama ideal çocuk sayısı 15-49 yaş arası halen evli suriyeli kadınlar için 4,1 çocuktur. Suriyeli çocukların %21'inin nüfus kaydı yok.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS