Türkiye’nin otomobili serüveni

Türkiye’nin otomobili serüveni

Yerli otomobil serüveninde tarihi gün adım atıldı. Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun (TOGG) yerli otomobili, 29 Ekim’de Cumhuriyet’in 99. yıl dönümünde banttan indi. Türkiye, TOGG ile dünyada ezber bozmaya hazırlanıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Geçmişten alınan dersler, Türk mühendislere ilham verdi. Bir mücadele halini alan yerli otomobil tutkusu, artık son virajında. Yollarda olmasına ise çok ama çok az vakit kaldı.

DEVRİM HAFIZALARDAN HİÇ SİLİNMEDİ

Türkiye'nin yerli otomobil serüveni ''Devrim'' arabasıyla başlamıştı.1961 yılı dönüm noktalarından biri oldu. Dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel, ilk yerli otomobilin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına yetiştirilmesi talimatını verdi. Yaklaşık 4 buçuk ayda tamamen Türk sermaye ve Türk mühendisliği ürünü Devrim, bir süre yol aldıktan sonra benzini bitti ve durdu. Devrim'den sadece 4 adet üretildi ve yerli otomobil girişimi sona erdi. Devrim, yollara çıkamasa da hafızalardaki yeri hiç silinmedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ÖNCÜLÜĞÜNDE ADIMLAR ATILDI

Ertelenen rüya 21. yüzyıla taşındı. 2011'den bu yana gündemde olan yerli otomobil için süreç, 2017'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde hızlandı. İlk harekete geçen Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı oldu. 2015’te, TÜBİTAK öncülüğünde, İsveçli Saab firmasından bir modelinin fikri mülkiyet hakları satın alındı ve yerli otomobil geliştirme çalışmaları başladı. 2017'de Türkiye'nin Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu İşbirliği Protokolü, Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell Grubu ve Zorlu Holding'le imzalandı. Projeye, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği de ortak oldu ve 6 ortaklı projede imzalar atılarak, 31 Mayıs 2018'de 'Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. ismiyle projeyi gerçekleştirecek şirket kuruldu. Elektrikli, fikri ve sınai mülkiyet hakları tamamen Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'na ait, C segmentinde yüzde 100 elektrikli bir SUV olan araç tasarlandı. Nihayet elektrikli yerli otomobilin prototipi tamamlandı ve 100 yıllık serüvende mutlu sona gelindi. 27 Aralık 2019'da yerli otomobil, Türkiye ile tanıştı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

FABRİKA BURSA-GEMLİK'E KURULDU

Yerli otomobilin üretileceği fabrika için ise Bursa’nın Gemlik ilçesinde limana, serbest bölgeye ve tedarik sanayiye yakın olan Haralar Bölgesi seçildi. 4 milyon metrekarelik arazi Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait. Yerli otomobil üretim tesisinde, 4 bin 323 kişinin istihdam edilmesi bekleniyor.

ELEKTRİK ÜNİTESİ FABRİKASI ERZURUM'A KURULDU

Girişim, sadece elektrikli otomobil üretmeyecek. Şarj üniteleri de üretecek. Yaklaşık 5 milyon dolara Erzurum’a kurulan fabrika, şarj üniteleri için çalışmaya başlandı bile.

CUMHURİYET'İN 99. YILINDA BANTTAN İNDİ

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun (TOGG) yerli otomobili, 29 Ekim'de, Cumhuriyet’in 99. yıl dönümünde banttan indi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kullandığı yerli otomobil salona girdiğinde ise alkış yağmuru vardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"ÇILGIN TÜRKLER GELİYOR"

Türkiye’de coşku ile karşılanan TOGG dünyadan da övgüler aldı. Bloomberg TOGG ile ilgili haberinde "TOGG, Avrupa'nın yollarına çıkacak. Onlar, 'Çılgın Türkler geliyor' diyecekler" ifadelerini kullandı.

Gemlik, Anadolu, Pamukkale, Kapadokya, Kula, Oltu renk seçenekleri ile üretilecek olan yerli otomobilde, 2030'a kadar da model sayısının 5'e ulaşması öngörülüyor.