Ukrayna ile Antonov üretimi | Video

Video: Ukrayna ile Antonov üretimi | Video

Türkiye ve Ukrayna Antonov uçaklarının ortak üretimi için önemli bir adım daha attı. Türkiye'ye gelen Ukrayna Heyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan'la da biraraya geldi. Görüşmede teknik görüşmelerin yapılması kararlaştırıldı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kubela , Türkiye ve Ukrayna arasında Antonov uçakları projesi için atılacak adımları CNN TÜRK ekranlarında bu sözlerle duyurmuştu.

O projenin ilk adım atıldı. Antonov Yönetim Kurulu Başkanı Oleksandr Los ilk resmi ziyaretini Türkiye'ye gerçekleştirdi. Ukrayna ve Türkiye'nin Antonov işbirliğine dair detayları ele aldı. AN-178 uçakları için gökyüzünde işbirliğinin kapısı bu ziyaretle aralandı.

Ve ikinci adım Cumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Stratejik Endüstrilerinden Sorumlu Bakanı Oleg Uruskiy ve aralarında uçak üreticisi Antonov, uçak motoru üreticisi Motor-Sich gibi Ukrayna Savunma ve Uçak Sanayiinin önemli firmalarından temsilcilerin yer aldığı heyeti kabul etti.

Erdoğan’ın, şartların oluşturulması halinde beraber çalışmaya hazır olunduğu mesajını verdiği kaydedildi. Bu konuda bir süre daha teknik görüşmelerin yapılması kararına varıldı. Ukraynalı heyet TAI, Roketsan, AselSan’da da daha sonra incelemelerde bulundu. Görüşmede, Antonov’un kargo uçağının üretimi dışında iki ülke arasındaki yeni savunma anlaşmalarının da ele alındığı kaydedildi.

Ukraynalı heyetlerle daha önce yapılan görüşmelerde sadece hava projeleri değil aynı zamanda Akıncı'dan, İHA ve SİHA'lara kadar geniş kapsamlı savunma işbirlikleri ele alınmıştı. Türkiye daha önce Akıncı İHA'larının motorlarını Ukrayna'dan almaya başlamış, Ukrayna ise Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Ukrayna ziyaretinde Türkiye'den bir parti daha İHA alma talebinde bulunmuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS