Ukrayna ile savunma atılımı | Video

Video: Ukrayna ile savunma atılımı | Video

Türkiye ve Ukrayna savunma alanında büyük bir atılımın arifesinde. Ukrayna cumhurbaşkanı Zelenski Türkiye’ye geldi. İki ülke savunma sanayinden istihbarat paylaşımına birçok kritik alanda anlaşmalara imza attı.

Ortak motor üretiminden, savaş gemisine. İstihbarat paylaşımından tutuklu kırımlılara kadar. Ukrayna cumhurbaşkanı Volodomir Zelenski'nin Türkiye’ye gerçekleştirdiği çalışma ziyaretine birçok konuda yapılan işbirliği damga vurdu. Zelenski Erdoğan ile görüşmeden önce Baykar Savunma’ya ziyaret gerçekleştirdi. O ziyarette mercek altına alınan savunma sanayi ürünü silahlı insansız hava araçları oldu. Zelenski Baykar Savunma'da Haluk Bayraktar ile görüştü. Haluk bayrakta Erdoğan-Zelenski görüşmesinde de hazır bulundu.

Ziyarette üç resmi anlaşma imzalandı. Anlaşmalar haziran ayında Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın Ukrayna’yı ziyaretine Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak ile temasları kapsamında askeri işbirliği için ilettiği mektuba dayanıyor. Anlaşmaların biri asker çerçeve anlaşması. Türkiye ve Ukrayna arasında Baykar tarafından üretilen İHA ve SİHA’ların faaliyetleri yer alıyor. Ukrayna daha önce Türkiye’den İHA almış ve Ukrayna savunma yetkililer Türkiye’den 48 adet SİHA tedarik etmek istediklerini belirtmişti. Ve Corvet tipi askeri gemi olan milli gemi, yani, MİLGEM projesinde işbirliği de imzası atılan önemli bir diğer alan.

Ve ortak motor üretimi. Ukrayna Türkiye’ye akıncı tipi savaş uçaklarının motorunu satıyor, ama artık gözler sadece satışta değil ortak üretimde olacak çünkü iki ülke bu konuda da bir niyet beyanına imza attı. Savunma Sanayi Başkanı İsmail demir ve Ukrayna Savunma Bakanı Andrii taran arasında imzalanan beyana göre, Türkiye ve Ukrayna, savaş gemileri, insansız hava araçları ve her türlü türbin motor üretiminde ortak çalışacak. Ve istihbarı temaslar. İki ülke gizli bilgilerin güvenliği, istihbarat paylaşımı gibi alanlarda da işbirliği yapma konusunda anlaştı. Zelenski ve Erdoğan ayrıca Kırım’daki siyasi tutuklarının salıverilmesi konusunu da konuştu, Erdoğan Ukrayna’ya bu konuda destek verileceğini ifade etti.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS