Üniversitelerde 224 bin kontenjan boş

Üniversitelerde 224 bin kontenjan boş

Üniversite sınavı sonrası ek yerleştirmeler de tamamlandı. Aralarında ODTÜ, İstanbul gibi birçok başarılı üniversitenin de bulunduğu okullarda 200 binden fazla kontenjan boş kaldı. Kayıt yaptırmayanlarla birlikte sayının daha da artabileceği ifade ediliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Üniversite sınavı sonrası merkezi yerleştirmelerde kontenjanların 195 bin 304'ü boş kalmıştı, kazanıp da kayıt yaptırmayanlarla birlikte sayı 264 bin 236'ya yükselmişti. 68 bin 932 adayın yerleştiği halde kayıt yaptırmaktan vazgeçtiği belirlendi. Boş kontenjanlara ise sadece 40 bin 205 aday tercih etti. Böylece ek yerleştirme sonrasında boş kontenjan sayısı toplam 224 bin 31 oldu. Bu da vazgeçenlerin yerini dolduracak sayıda adayın bulunamadığını gösterdi

Bu yıl devlet ve vakıf üniversitelerinde kontenjanlarının tamamını dolduran olmadı. ÖSYM’ni yayınladığı tablolara göre birçok gözde üniversitede boş kontenjanlar bulunuyor. Örneğin lisans programlarında Anadolu Üniversitesi'nde 11 bin 140; İstanbul Üniversitesi'nde 3 bin 308, Ankara Üniversitesi'nde 1250, Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde 247 boş kontenjan var. Tercihlerde özellikle vakıf üniversitelerindeki tıp, hukuk, diş hekimliği, eczacılık, hemşirelik gibi programların birinci ek yerleştirmede de dolmadığı görülüyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

En fazla boş kontenjanın bulunduğu bölümler arasında ise tarih; inşaat mühendisliği; Türk dili ve edebiyatı, mimarlık ile radyo, televizyon ve sinema da bulunuyor. Kayıtlar 7 Ekim’e kadar devam edecek. Kayıtlar tamamlandıktan sonra ikinci ek yerleştirme süreci başlayacak.