Valeler için son 3 ay

Valeler için son 3 ay

Valelere düzenlemede geri sayım başladı. 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren mesleki yeterlilik belgesi bulunmayanlar, vale olarak çalışamayacak. Peki düzenleme ne gibi yenilikler getirecek? Detayları CNN TÜRK muhabiri Merve Tokaz, Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Serkan Bakırtaş ile aktardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Vale olarak çalışmak isteyenler için, 1 Ocak 2023 tarihine kadar mesleki yeterlilik belgesi zorunlu hale getirildi. Bu tarihe kadar belgesi olmayanlar vale olamayacak. Bu kapsamda TOBFED tarafından valeler için Mesleki Yeterlilik Kurumu sınavları başlatıldı. Vale adayları sınava girmeden önce ise öfke kontrolü, stres yönetimi gibi eğitimler alıyor.

1 Ocak’tan sonra belgesi olmayan vale olamayacak

TOBFED Başkanı Serkan Bakırtaş, Türkiye'de 200 bin vale olduğunu belirterek, "İhtiyaçtan doğan bir sektör. Biz Mesleki Yeterlilik Kurumu ile yaptığımız çalışmada, vale olmanın kriterlerini belirleyerek sınavlar yapıyoruz. Sınavı geçen arkadaşlar vale belgesi almaya hak kazanıyor. Tüketici de artık içi rahat şekilde, aracını teslim edebilir. Vale olup olmadığını anlamak için belgedeki QR kodunu okuttuğunuzda, bakanlığın sayfasında da doğrulamasını yapabilirsiniz. Vale artık belgeli olacak. 1 Ocak'tan sonra belgesi olmayan kimse vale olamayacak. Aynı zamanda vale işletmelerinin de belli kriterleri var. Sektörde çalışan valelerin yüzde 20'sinin de kadın olması adına ciddi çalışmalar yapıyoruz. Kadınlar da vale sektöründe olacaklar." dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sicil kaydına bakıyoruz

Bakırtaş, vale olabilmek için gerekli şartları, "Ehliyetinin olması lazım, öfke kontrolü, stres yönetimi gibi eğitimleri alıyorlar. Ardından sınava tabi tutuyoruz. Bu kişilerin geçmişleri önemli. Sicil kaydı varsa suçuna göre değerlendiriliyor. Amaç bu alanı güvenli hale getirmek. Bilmediğimiz, ne olduğunu anlamadığımız insanlara hem canımızı hem aracımızı emanet etmeyelim diye yola çıktık. Bir kişi vale belgesini almak isterse, 10 gün içerisinde alabilir. Aracı nasıl park ettiğine bakıyoruz, müşteriye hitabını değerlendiriyoruz." ifadeleriyle sıraladı.