None

Van Gölü'ndeki kirlilik için harekete geçildi

Van Gölü'ndeki kirlilik için harekete geçildi

Türkiye’de son zamanlarda çevre ve deniz kirliliğini konuşurken, dikkat çekilmesi gereken bir yer daha var. Orası da Van Gölü. Türkiye'nin en büyük gölü Van Gölü'nde de kirlilik alarm veriyor. Bu sebepten acil eylem planı oluşturuldu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Van'a gitti. Kirliliğe dikkat çekmek ve atılacak adımlar için toplantı yapıldı. Peki, Van Gölü nasıl temizlenecek? CNN TÜRK ekibinden Fulya Öztürk ve Halil Kahraman, Van'dan anlattı.

Bu doğa harikası, Türkiye'nin en büyük gölü... Van Gölü de kırmızı alarm veriyor. Çünkü dibi çöplük gibi, çevreye de ağır koku yayılıyor. İşte Van gölündeki kirliliğin boyutu... Balık adamların gölden çıkardıkları aslında her şeyi anlatıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Van'a gitti. Göldeki kirliliğin önüne geçilmesi için düğmeye basıldı. Gölde dip temizliği başladı.

Ve Van gölünü kurtaracak en önemli atılımsa atık su arıtma tesisi olacak. Tesis hayata geçtiğinde göle artık atık sular boşaltılmayacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Emine Erdoğan, o tesisin açılışına günler kala tesisi de ziyaret etti. Detaylı sunum yapıldı.