VIP göçmen kaçakçıları

Video: VIP göçmen kaçakçıları

İstanbul merkezli 5 ilde düzenlenen operasyonla, insan kaçakçılığı yapan şebeke çökertildi. 33 kişi tutuklandı. Zanlıların kaçak göçmenlerin yanısıra, terör örgütü üyelerini de yurtdışına çıkardığı belirlendi. CNN TÜRK muhabiri Özgür Deniz Kaya ve Emre Kınacı'nın haberi.

6 ay boyunca takibe alındılar, eş zamanlı operasyonlarla yakalandılar. Orta doğu ülkelerinden Türkiye'ye gelen göçmenleri, 25 bin euro karşılığında Almanya, Bulgaristan ve Yunanistan gibi avrupa ülkelerine kaçırıyorlardı. Yani müşterilerin bir kısmı "VIP göçmen"lerdi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti ile Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, uluslararası bir operasyona imza attı. İstanbul, Van, Antalya, Mardin ve Kocaeli'de yapılan baskınlarla, aralarında yabancı uyruklu kişilerin de bulunduğu 43 şüpheli gözaltına alındı, 33'ü tutuklandı. Zanlıların adreslerinde yapılan aramalarda, sahte çipli kimlik kartları, pasaport, ülkelere ait vize yaprakları ve mühürler ele geçirildi. Çeşitli ülkelere ait 415 pasaportun 128'i çalıntıydı.

Operasyonda, eşine çok rastlanmayan bir yöntem de deşifre oldu. Çete üyeleri, gümrükten geçecek tırlar mola verdiği esnada sürücülere fark ettirmeden, TIR'ların dorsesini açıp buraya göçmenleri yerleştiriyorlardı. Göçmenler "sahte mühürleme" yöntemiyle yurt dışına kaçırıldı.

Operasyon sırasında, yasa dışı yöntemlerle yurt dışına çıkmak steyen 87 düzensiz göçmen de yakalandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS