Virüsün yayılmasını önlemek için "Mahalle denetimi" | Video

Video: Virüsün yayılmasını önlemek için "Mahalle denetimi" | Video

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında evde izolasyonda kalanların kurallara uyup uymadığına ilişkin 81 ilde mahalle denetimleri yapılacak. Yerel filyasyon ekipleri hasta ya da temaslı kişileri kontrol edecek,hes üzerinden dijital takip de sürecek.

Koronavirüs salgını da, salgına karşı alınan önlemler de sürüyor. Salgını kontrol altında tutmak için koronavirüse yakalananlar ya da yakalanan bir kişiyle teması bulunanlar evlerinde izolasyon altında kalıyor. İzolasyon kurallarına uyulup uyulmadığına ilişkinse İçişleri Bakanlığı koordinesinde denetimler yapılıyor.

O denetimlere bir yenisi daha eklendi. 81 il valiliğine genelgesi gönderilen mahalle denetimi.

Denetim kapsamında temaslı ya da salgına yakalanan kişinin hes üzerinden dijital ortamda takibi devam edecek. Eğer telefonu evde bırakıp dışarı çıkarsa devreye komşular girecek.

Bina yöneticisi ya da görevlisinin kuralları ihlal eden kişiyi kolluk birimlerine ihbar etmesi istenecek.

Takip, mahalle sakini bazında da kalmayacak. Muhtar, aza, cami imamı, okul müdürü ve öğretmenlerden oluşan yerel filyason ekipleri de evde izolasyonda olan bu kişilerin hem durumunu hem de bir şeye ihtiyacı olup olmadığını denetleyecek.

Sağlık ekipleri ve kolluk kuvvetleri de sık sık izolasyondaki kişileri ziyaret edecek. Kurallara uymayanlar hakkında adli ve idari işlem yapılacak.

Mahalle denetiminde pilot il olan Kırıkkale de ilk sonuçlar olumlu. CNN TÜRK'ün edindiği bilgilere göre Kırıkkale de maske takma oranı yüzde 95'e çıktı. Düğünlerde alınması gereken önlemlere uyumsa yüzde 85 oranında.

İlde salgının yükseliş eğiliminin durduğu ve kısa bir süre içerisinde de düşeşe geçeceğinin öngörüldüğü öğrenildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS