Vize dolandırıcılarına rekor ceza istendi

Video: Vize dolandırıcılarına rekor ceza istendi

Yurt dışı seyahat için vize almak isteyenleri dolandıran suç örgütü üyesi 94 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı. Şüphelilerden, aralarında örgüt elebaşının da olduğu 10 kişi hakkında 7 bin 902 yıl hapis cezası istendi.

Yurt dışı seyahatlerini kabusa çeviren suç örgütü için rekor ceza istendi. Yurt dışı seyahat için vize almak isteyenleri dolandıran suç örgütü yöneticisi ve üyesi 94 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı. İddianameye göre, Ankara merkezli faaliyet gösteren şüphelilerin, 791 ayrı olayda toplamda bin 128 kişiyi benzer yöntemler kullanarak dolandırdıkları ve 3 milyon 700 bin liradan fazla kazanç sağladıkları belirlendi. Suç örgütü üyelerinin, vize işlemlerinde yetkili firmalarınkine benzer internet siteleri açtıkları, vize almak isteyen vatandaşların internet üzerinden arama yaptığında çoğunlukla örgüte ait siteye yönlendirilmesini sağlandıkları tespit edildi. İddianamede, örgüt üyelerinin hedefinde sadece yurt dışına çıkmak isteyen Türk vatandaşlarının değil aynı zamanda yurt dışından Türkiye’ye gelerek oturma izni almak isteyen yabancıların da bulunduğu ifade edildi. 

Vize dolandırıcılığı yaptığı belirtilen 94 şüpheliden, aralarında örgüt elebaşı Muhammed Fatih t'nin de bulunduğu 10'u hakkında, çeşitli suçlardan toplamda 7 bin 902 yıl hapis cezası verilmesi talep edildi. Ayrıca örgüt lideri Muhammed Fatih t'den, dolandırıcılıktan elde ettiği tespit edilen 3 milyon 700 bin liradan fazla haksız kazancın müsaderesi istendi. 

İddianamede "örgüt üyesi" olduğu belirtilen 84 kişi hakkında ise "suç işlemek amacıyla örgüte üye olmak" suçundan 3 yıla kadar hapis ve katıldıkları her bir dolandırıcılık eylemi için 7'şer yıla kadar hapis cezası talep edildi. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS