Yağışlı hava ne kadar sürecek? Bünyamin Sürmeli anlattı

Video: Yağışlı hava ne kadar sürecek? Bünyamin Sürmeli anlattı
Meteoroloji yağış uyarısı yaptı. Peki, sağanak nerelerde etkili olacak? Hangi bölgelerde sel riski var? Sıcaklık ne zaman artacak? Soruların yanıtını CNN TÜRK Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli verdi.

Meteoroloji yağış uyarısı yaptı. Peki, sağanak nerelerde etkili olacak? Hangi bölgelerde sel riski var? Sıcaklık ne zaman artacak? Soruların yanıtını CNN TÜRK Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli verdi.

CNN TÜRK Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli'nin açıklamaları şöyle:

Yeni hafta ile birlikte kuvvetli bir sistem geliyor. Kıyı Ege'den giriş yapacak ve Marmara'nın güneyinden iç kesimlere doğru ilerleyecek. Ardından batı Akdeniz'e doğru kıvrılacak.


"Nisan yağmuruna dikkat, sel riski var"


Yeni haftanın ilk günü için uyarımız özellikle sel riski üzerine. İzmir, Manisa, Balıkesir, Balıkesir'in güney ilçeleri, Çanakkale, Muğla çevrelerinde, Denizli'de ağır kuvvetli sağanaklar bekliyoruz. Su baskınları ve sel riski var. Yani en ufak su baskınları seviyesinde değil. Çünkü kuvvetli düşey önlü karışımlar var. Yani orajlı dediğimiz, Türkçe adıyla boranlı yağışlar. Dolayısıyla sel riski yüksek. Bu sistemde dolu üretebilir mi? Evet dolu üretime ihtimali de söz konusu.


Balıkesir, Çanakkale, İzmir, Manisa, Denizli, Muğla özellikle kıyı ilçeleri. Yağışlar bu alanda pazartesi günü yeni haftanın ilk gününde kendini gösterdikten sonra ardından Salı, çarşamba özellikle Muğla ve çevresinde devam ediyor. Antalya ara ara bu alan içerisine giriyor. Hatta salı, çarşamba Mersin'e kadar ilerleyecek. Alanya çevrelerinde, Manavgat dolaylarında, Side çevrelerinde aşırı yağışa karşı dikkat. Bu sistem sıcaklıkları çok fazla aşağıya çekmeyecek. Yani sıcak çekirdekli bir sistem diyebiliriz.


Sıcaklık ne zaman artacak?


Bu ay içerisinde bir sistem daha var. Bu gelen sistem sıcaklıkları çok aşağıya çekmiyor ama gittikten sonra sıcaklıklar biraz tırmanacak. Böyle nisan değerlerini, bahar sıcaklıklarını hissedeceğiz. Ama arada dalgalanmalar var. Nisan ayının genel ortalaması normallerde çıkacak. Sıcaklıklar tırmanıyorsa bir yerde ortalamayı yakalamak için düşüşlerinde olması lazım. O da ayın 15'inden sonra yine bir dalga, serinleme var. O serinleme ile beraber de yağışlar gelebilir. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS