Son Dakika

"Yalnızlığın Kulesi" 12 yıldır atıl vaziyette | Video

A A

19.09.2020 - 15:57

İstanbul Küçük Çamlıca’da inşa edilen ve kentin simgelerinden biri olmaya aday olan yeni TV-Radyo Kulesi test yayınlarına başlarken, gözler Büyükçekmece’deki bir başka kuleye çevrildi. 12 yıldır atıl halde bekleyen TV Kulesi’nin akıbetinin ne olacağı merak konusu.

55 milyon dolara mal oldu, 12 yıldır kaderine terk edilmiş halde bekliyor. Büyükçekmece’deki TV Kulesi, şimdilerde “Yalnızlığın Kulesi” ismiyle anılıyor.

Bir tarafta Çamlıca Tepesindeki anten kirliliğine son vererek test yayınlarına başlayan ve açılışı için gün sayılan yeni TV-Radyo Kulesi diğer tarafta Türkiye’nin ilk TV Kulesi olma özelliğini taşıyan ve 12 yıldır atıl vaziyette duran TV Kulesi.

İnşasına 1998 yılında başlanan ve 2008 yılında kaba inşaatı bitirilerek kullanıma hazır hale getirilen kulenin yapımında 8 bin metreküp beton, 900 ton demir ve 650 ton çelik kullanıldı.

Büyükçekmece Belediyesi ve özel bir şirketin işbirliği ile yapılan ve 55 milyon dolara mal olan kule, 230 metre yüksekliği ile Avrupa’nın 4., dünyanın 17. Büyük TV kulesi olma özelliğini taşıyor.

Zeminden seyir terasının bulunduğu alana 60 saniyede çıkan 25'er kişi kapasiteli 2 adet asansörün bulunduğu kulede, 450 kişilik bir döner restoran da yer alıyor.

Seyir terasından Büyükçekmece ile Beylikdüzü’nü neredeyse kuş bakışı izleyebilme olanağı sunan ve 12 yıldır atıl vaziyette duran kulenin kullanıma açılıp açılmayacağı ise merak konusu.