Yargıtay'dan HDP incelemesi

Video: Yargıtay'dan HDP incelemesi

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, tüm partilerin olduğu gibi HDP'nin de faaliyet ve işlemlerini incelemeyi sürdürüyor. Başsavcılık son olarak Kobani iddianamesi ve HDP'li milletvekilleri hakkında hazırlanan fezlekelerin örneğini Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan istedi.

Kobani iddianamesi hazırlanması sonrası 9 milletvekili hakkında hazırlanan dokunulmazlığın kaldırılması fezlekesi hem fezlekeleri hem de parti kapatma tartışmalarını yeniden siyasetin gündemine taşıdı. Bu süreçte Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Partiler Bürosu'nca rutin ancak kulisleri hareketlendiren bir hamle geldi. Yargıtay Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazı yazarak eski HDP eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da sanıkları arasında bulunduğu 108 sanıklı Kobani ididanamesinin ekleri ile birlikte gönderilmesini istedi.

Kobani soruşturması kapsamında HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, grup başkanvekilleri Hakkı Saruhan Oluç ve Meral Danış Beştaş'ın da aralarında olduğu HDP'li 9 milletvekili hakkında fezleke düzenlenmişti. Başsavcılık bu fezlekelerin örneğini istedi. Başsavcılık kaynakları tüm siyasi partilerin faaliyetlerinin takip edildiğini vurgulayarak, söz konusu belgelerin rutin inceleme kapsamında talep edildiğini bildirdi.

Peki, süreç nasıl işleyecek? Siyasi partilerin faliyetlerini izlemekle görevli başsavcılıkca yapılacak incelemede, HDP'nin "terör eylemlerinin odağı" olduğu tespit edilirse soruşturma açılacak. Soruşturma sonrasında hazırlanan iddianame Anayasa Mahkemesi'ne sunulacak. Anayasa Mahkemesi "terör eylemlerinin odağı" olduğunu tespit ederse, partiyi kapatabileceği gibi, hazine yardımını kesecek, yöneticileri hakkında da siyasetten men gibi cezalar verebilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS